İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), kalan dört BAe146 uçağından iki BAe146 Mk2’nin İngiltere’deki müzelere gideceğini, ayrıca iki BAe146 Mk3 uçağının sivil bir operatör tarafından satın alındığını duyurdu. Uçaklar, önümüzdeki haftalarda ilgili sahiplerine teslim edilecek. Bu uçaklar, Türk Hava Yolları tarafından da kullanılan RJ100-RJ70 serisinin bir önceki nesli.

RAF tarafından 1986’dan beri kullanılan bir çift nakliye uçağı gelecek nesillerin yararlanabilmesi için havacılık müzelerinde korunacak. İki Mk2 uçağından biri Duxford, Cambridgeshire’daki hava müzesine, diğeri ise St Athan’daki Güney Galler Havacılık Müzesi’ne teslim edilecek.

Ayrıca RAF’ın 2013 yılında hizmete giren iki adet BAe146 Mk3 uçağı da hizmet dışı bırakılarak sivil bir operatör tarafından satın alındı.

BAe146 uçağı, üst düzey hükümet bakanlarını, Savunma Bakanlığı personelini ve bazen Kraliyet Ailesi üyelerini taşıma rolünü üstlendi. BAe146’nın savunma yardım paketi, denizaşırı yüksek riskli ortamlarda askeri komutanları, personeli ve daha küçük yük öğelerini güvenli bir şekilde taşımasını sağladı.

Bu uçakların yerini alacak yeni uçakla ilgili bir kararın incelendiği ve yakında duyurulacağı açıklandı. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER