Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Kadının Toplum, Sosyal Hayat, Sanat, İş Dünyası ile Türk Kültüründeki Yeri ve Kadın İstihdamının Yararları” konulu panel ile “Ankara-Hakkari Kardeşlik Köprüsü temalı “El Dokuması Hakkari Kilimleri ve Kapılıkları” sergisinin açılışı ASO’da gerçekleştirildi.

Panele ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve eşi Oya Özdebir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, ASİAD Başkanı Eda Ersoy ve çok sayıda sanayici katıldı.  Tiyatro sanatçısı Tamer Levent’in moderatörlük yaptığı panelde ilk kadın F-16 pilotu Berna Şen Şenol, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Bilge Demirköz, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Semih Keskil, Sanayici Birten Gökyay, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz konuşmacı olarak yeraldılar ve başarı hikayelerini paylaştılar.

Panelin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Kadınların iş hayatına katılım oranının artması ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımızı zenginleştirecek, özellikle ekonomik gelişmemizi hızlandıracaktır.” dedi

Özdebir, Türkiye‘de kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi hayata yeterli oranda katılmadıklarını söyledi. Kadınların iş gücüne katılım oranını artırmadan yüksek gelirli ülkeler grubuna girmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Özdebir, “Kadınların iş hayatına katılım oranının artması ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımızı zenginleştirecek, özellikle ekonomik gelişmemizi hızlandıracaktır. Türkiye’nin büyük hedefleri var. Kadınlar olmadan bu hedeflere ulaşamayız ” dedi.  Özdebir, Türkiye‘de tarım istihdamındaki hızlı azalmaya da işaret ederek, “Tarımda çalışan kadınlar, tarım dışına çıktıklarında veya şehre göç ettiklerinde iş gücüne katılamamaktadırlar. Aslında kadınlarımız, evde olduklarında da geleneksel sanatlar başta olmak üzere çeşitli üretim faaliyetlerinde bulunarak da iş hayatına katılabilir, aile gelirine katkı sağlayabilirler.” diye konuştu.

Oya Özdebir ise bugünkü Türkiye’de kadının toplum içindeki rolünün, batılı toplumlardaki kadınlardan farklı olmadığını belirtti.  Özdebir, “Günümüz Türkiye’sinde her meslek kadına açıktır. Kadın parlamenterlerin, diplomatların, yargıçların, doktorların, öğretmenlerin, mühendislerin, mimarların ve üst düzey yöneticilerin sayısı oldukça yüksektir, Fakat yeterli seviyede değildir” diye konuştu.

Panelin ardından “Ankara-Hakkari Kardeşlik Köprüsü temalı “El Dokuması Hakkari Kilimleri ve Kapılıkları” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Serginin açılışına ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve eşi Oya Özdebir, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş,  OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, AGSD Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, ASO Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat, ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

Sergide, Hakkari’li kadınların yaptığı el dokuması halı, kilim ve kapılıkları sergilendi.

 

CEVAP VER