Ukraynalı savunma sanayi firmalarının çatı kuruluşu Ukroboronprom’a ait Mykolayiv uçak onarım tesisinde Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait IL-78 havadan yakıt ikmal tankerinin revizyonu ve modernizasyonu tamamlandı.

Ukroboronprom’un bir parçası olan Ukrspetsexport Devlet Şirketi, gelecekte ek sözleşmeler imzalama seçeneği ile Pakistan “hava tankeri” onarım ihalesini kazanmıştı. Çalışmalar, Ukrspetsexport ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Tedarik Departmanı arasında Haziran 2020’de imzalanan multimilyonluk bir sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

Yakın zamanda restore edilen ve modernize edilen uçak, Pakistan Hava Kuvvetleri mürettebatına teslim edildi ve üssüne doğru yola çıktı. Ukrspetsexport, bu olayı Pakistanlı ortaklarla işbirliğinin önemli bir aşaması olarak nitelendirdi.

ASKERİ NAKLİYE UÇAĞI OLARAK DA KULLANILIYOR

Ukrspetsexport Genel Müdür Yardımcısı Artur Maksimov, “Bu sözleşmenin başarılı bir şekilde uygulanması, askeri-teknik işbirliği alanında Ukrayna ve Pakistan arasındaki yüksek düzeyde işbirliğinin bir başka teyididir. Bu projeyi tamamlayarak ilişkilerimize tam bir nokta koymuyoruz çünkü önümüzde daha çok ortak proje var ve sadece havacılık alanında değil.” dedi.

Artur Maksimov, “Ukrayna-Pakistan askeri-teknik işbirliğinin daha da derinleştirilmesi, sadece ülkelerimizin savunma yeteneklerinin güçlendirilmesine değil, aynı zamanda Ukrayna ve Pakistan arasındaki kardeşlik ilişkilerine de katkıda bulunuyor.” dedi.

Haziran 2021’de, “Silahlar ve Güvenlik” Uluslararası İhtisas Fuarı çerçevesinde, Ukrspetsexport Genel Müdürü Vadym Nozdrya, Pakistan tarafı ile IL-78 yakıt ikmal uçağının revizyonu ve modernizasyonu için başka bir sözleşme imzaladı.

IL-78 (NATO kodlamasına göre – Midas), askeri uçaklara yakıt ikmali yapmak için tasarlandı. Askeri nakliye uçağı olarak da kullanılabiliyor. 2009-2012 döneminde, Ukrayna Pakistan’a dört benzer uçak teslim etti. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER