A Milli Takımımız, Finlandiya’daki Avrupa Takımlar Şampiyonası 1.Lig’inde son gün ikinci sıradaki yerini kaybederek sadece 3.5 puanlık farkla Süper Lig’i kaçırdı. Milliler, 302 puanla dördüncülüğü aldı.

Finlandiya’nın Vaasa kentinde yapılan ve 12 takımın yarıştığı Avrupa Takımlar Şampiyonası 1. Lig müsabakalarında Türkiye 302 puan toplayarak İsveç, Finlandiya ve İsviçre’nin ardından dördüncü sırayı aldı. İlk üçün Süper Lig’e yükseldiği grupta son ana kadar zirveyi kovalayan Türkiye’nin yalnızca üç buçuk puan farkla gruptan çıkamaması takımda büyük üzüntüye sebep oldu.

İkinci günü ikinci sırada geçen Türkiye, son güne iyi başlayamadı. İlk yedi yarışmada tek podyum çıkarabilen Milliler, Ramil Guliyev’in 200 metreyi, Emel Dereli’nin de gülle atmayı kazanmasıyla yeniden ilk üçe girdi. Ancak devamında sadece iki podyum pozisyonu gelince, Ay-yıldızlılar üçüncülükte kalamadı. Türkiye’nin çekiştiği İsviçre’nin son yarışlarda iyi sonuçlar alması ve 4×400 bayrak yarışlarının ikisinde de ilk 6 içinde finiş görmesi de skoru etkiledi ve 40 yarışma sonunda 305,5 puan toplayan İsviçre, 302 puanlı Türkiye’nin önünde son bileti alan takım oldu.

Grupta son üç sırada kalan Bulgaristan, Estonya ve Danimarka ise 2. kümeye geriledi.

Türkiye’nin son gün yarışmalarında aldığı puanlar şöyle:

12 puan
Ramil Guliyev – 200 metre
Emel Dereli – Gülle atma
11 puan
Ali Kaya – 3000 metre
10 puan
Meryem Akdağ – 1500 metre
Milli Takım – 4×400 erkekler
Esma Aydemir – 5000 metre
9 puan
Musa Tüzen – Üç adım atlama
8 puan
Levent Ateş – 800 metre
Emin Öncel – Cirit atma
7 puan
Ümit Sungur – Sırıkla atlama
6 puan
Aras Kaya – 3000m su engelli
5 puan
Mizgin Ay – 200 metre
Elçin Kaya – Disk atma
4 puan
Talat Erdoğan – Disk atma
Milli Takım – 4×400 kadınlar
2 puan
Esmanur Alkaç – Yüksek atlama
1 puan
Emel Tuğrul – Uzun atlama

ÇİNTİMAR, TAKIMI TESELLİ ETTİ
Yarışmalar sonrasında üzüntü yaşayan takımını teselli eden Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, “Çifte bayram yaşamak istiyorduk, ama olmadı. Son ana kadar şansımızı sürdürdük. Son yarışı da kazandık, ancak 3,5 puan farkla hedefimize ulaşamadık.Bu kadar emek verdikten sonra bu şekilde kaybedince insan elbette üzülüyor. Bazı dallarda normaldeki derecelerimizin altında kalmamız, gün sonundaki puanımızı etkiledi. Yine de burada büyük mücadele örneği gösteren atletlerimize ve antrenörlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CEVAP VER