Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Atatürk Voleybol Vestel Venüs Arena’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 101 tesisin açılış töreninde konuşma yaptı. Yıldırım yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanında açılış rüzgârlarının estiğini belirterek, “Veysel hoca yapmakla yorulmuyor, biz açmakla yoruluyoruz.” ifadesini kullandı.

İzmir’e de ellerinin boş gelmediğini, her gelişlerinde yeni bir eserin, yeni bir hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Başbakan Yıldırım, “Değerli yol arkadaşlarım az önce Menemen’de Menemen-Çandarlı otoyolunun temelini attık. 76 kilometre otoyol, 1,5 milyar liraya mal olacak. İzmir için helali hoş olsun. Güzel İzmir her şeyin en iyisine layık.” diye konuştu.

“İZMİR, CUMHURİYET’İ KURAN ŞEHİRDİR”

CHP Konya Milletvekili Mahmut Bozkurt’un sözlerine işaret eden Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“CHP’li bir densiz milletvekilinin dediği gibi demiyoruz. İzmir vatanseverleri denize dökmez, İzmir PKK’yı, FETÖ’yü denize döker, Türkiye düşmanlarını denize döker. İzmir ile sen dalga mı geçiyorsun? İzmir, istiklalin, zaferin başarıyla kazandırıldığı şehirdir. İzmir, Cumhuriyet’i kuran şehirdir. İzmir, demokrasiyi, çok partili hayatı başlatan şehirdir. İzmir, her zaman Türkiye’nin dünyaya açılan aydınlık yüzüdür. Sizin gibi kin, nefret kusan insanların İzmir’de yeri yok, İzmirlilerin arasında yeri yok. İşte bu güzel şehre hizmet etmek ve birbirinden güzel eserleri kazandırmak bizim boynumuzun borcu. Biz her zaman siyaseti millete hizmet olarak gördük. Dedik ki, eğer siyaset millete hizmet için bir işe yarıyorsa biz onda varız, hizmet olmayan siyaset varsın olmasın dedik. O gün bugün İzmir’e ne söz verdiysek yapa yapa geliyoruz.”

“ALSANCAK STADI’NIN İHALESİ 28 NİSAN’DA ATILACAK”

Başbakan Yıldırım, Orman ve Su işleri Bakanlığının Ege Bölgesi’nde yaptığı 101 eserin açılışını yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Toplam tutarı 1 milyar 800 milyon. Sabah 1,5 milyarlık temel attık, etti 3 milyar 300 milyon, öğleden sonra 500 milyon liralık kentsel dönüşüm projesi Karabağlar’da temel atacağız. Bir günde İzmir’e kazandırdığımız eserlerin toplam tutarı 3,5 milyarı geçiyor, helalı hoş olsun, İzmir için ne yapılırsa yeridir. Çünkü İzmir yıllardır maalesef yerel hizmetlerden hak ettiği payı alamıyor. İzmir’e dedik ki, 3 tane stadyum yapacağız. Karşıyaka, Göztepe, Alsancak. Ne dediler, ‘olmaz, yapamazsınız, yaptırmayız.’ Ve ne yaptılar, işi mahkemeye taşıdırlar. Karşıyaka ve Göztepe’yi mahkemeye verdiler. ‘Alsancak’ı da AVM yapacaklar bunlar, stat filan yapmayacak, İzmirlileri kandırıyorlar’ dediler. Yalan söylüyorlar, biz senin gibi yalanı tığın üzerinde durduranlardan değiliz. Biz söz verdik mi yaparız. Yapamayacağımızın sözünü vermeyiz. Alsancak Stadı’nın ihalesi 28 Nisan’da atılıyor. İzmir’imize ve Altay Kulübümüze de hayırlı olsun. Asırlık Altay kulübümüz her şeyin en iyisine layık. Karşıyaka ve Göztepe statlarını halen engellenmeye çalışıyorlar, itirazlar var. Buradan İzmir’in ayak bağı olan, İzmir’e yapılacak bu büyük eserlere sürekli engel çıkaran, sürekli bu engellerle İzmir’in projelerini geciktirenleri değerli İzmirli hemşehrilerime şikayet ediyorum. Onlara 16 Nisan’da öyle bir cevap verelim ki artık daha engel çıkaramasınlar.”

“Engelli koşu” ile bu kadarının yapabildiklerini, 16 Nisan’dan itibaren engelsiz koşunun başlayacağını kaydeden Yıldırım,  sözlerine şöyle devam etti:

“14 yılda hem iş yaptık, hem de engelleri temizleye temizleye geldik ama AK Parti’den önce neydi, engeller öylesine güçlüydü ki, her vesayette, her engelde demokrasi kesintiye uğradı, Türkiye kazandıklarını kaybetti. 50-60 arası dünya ortalamasını iki katı büyüyen Türkiye, 60-79 arasında dünya ortalamasının yarısına düştü. 80-90 arası dünya büyümesinin iki katı olan Türkiye, 90-2001 arası yarısına düştü. 2001’de Türkiye maalesef öylesine büyük bir krize geldi ki, 2011’e kadar 2001 krizinin borçlarını ödemekle vakit geçirdik.  638 milyar borç ve faiz ödedik 2001 krizinden sonra. Bu kriz olmasaydı Ahmet Necdet Sezer anayasa kitabını Ecevit’in suratına atmasaydı, biz bu borcu ödemeyecektik. Kişi başına gelir 11 bin dolar değil, 14 bin dolar olacaktı. Sırf bu anlaşmazlık yüzünden kişi başına milli gelir 3 bin dolar azaldı, az arttı.”

Başbakan Yıldırım, “Bu sistemin suyu mu çıktı” dendiğine işaret ederek, bu sistemin krizi ürettiğini belirtti.

Bu sistemin 1960’da, 1971’de, 28 Şubat’ta, 2001’de sonuç aldığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ondan sonra AK Parti geldi, yine denediler, 27 Nisan’da elektronik muhtıra ile denediler, postaladık geri gitti. 17-25 Aralık’ta denediler, yine püskürttük, olmadı Türkiye’nin en büyük partisini kapatmaya kalktılar. O da olmadı altın vuruşlarını yapmak istediler, 15 Temmuz’da devletten çaldıkları tankıyla, tüfeğiyle, helikopteriyle, uçağıyla geldiler. Orada da Recep Tayyip Erdoğan vardı, adamın dibi, adam gibi adam. Onun başbakanı vardı, hükümeti vardı ve kahraman Türk Milleti vardı. İşte orada darbecilere darbeyi vurduk, onların hesapları, milletin iktidarına tutmaz. Onların hesabı zayıf iktidarlardır. Vesayetle giden darbe ile gider, başka çaresi yok. İrade ile gelen, millet iradesiyle geleni kimse götüremez.”

“GARANTİLİ HÜKÜMET SİSTEMİ”

Başbakan Yıldırım, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak sistemin çok açık olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Garantili hükümet, sandıktan hükümet çıkacak, illa çıkacak, ya çıkacak ya çıkacak başka yolu yok. Sandıktan sonraya bıraktığımız zaman başka yöne gidiyor iş. Otel odalarında, medya patronlarının evinde, sizin seçtiğimiz değil, başkalarının istediği hükümet oluyor. Bu sistemin en önemli özelliği yüzde 50 artı 1 ile millet 5 yıllığına Türkiye’yi kim yönetecek karar veriyor. Sonradan bu kararı ancak yine millet değiştirir.  CHP, Atatürk’ten partiyi devraldığında Atatürk onlara bir vasiyet etti, ‘Muasır medeniyetler seviyesine Türkiye’yi taşı’. Onlar, o gün vasiyeti vesayet anlamışlar ve vesayetin peşinden bir türlü ayrılmıyorlar. Yahu kardeşim yanlışı düzeltin. Atatürk vasiyet etti, ‘vesayet’ demedi. Vesayetten bu ülkeye hayır gelmez. Milletin iradesine tabi olun. İtaat edin millete rahat edin. Millete karşı, millete rağmen siyaset olmaz.

16 Nisan’da da millete karşı siyasetin işe yaramadığını siz de göreceksiniz. Terör örgütleri PKK’lısı, FETÖ’su, DEAŞ’ı onların uydusu olmuş HDP’si kol kola girmişler, Türkiye’nin geleceğini, aydınlık yarınlarını önlemeye çalışıyorlar. Başarabilirler mi? Başaramazlar ama Atatürk’ün partisi CHP’ye ne diyelim? O da tam bir perişanlık, ne dediğinden haberi yok.”

“KARDEŞ, YOL YAKINKEN DÖN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun farklı meslek gruplarıyla bir araya geldiğinde, bu meslekleri ortadan kalkacağını söylediğini aktaran Yıldırım, “Nerede yazılıyor deyince, ‘ya yanımda getirmedim, hatırlamıyorum’ diyor. Kardeşim sen dalga mı geçiyorsun? Bu milleti bir şey bilmediğini mi zannediyorsun? Bu millet senin gibilerini cebinden 50 sefer çıkarır. Milletin aklıyla alay etmeye hakkın var mı? Kardeş, yol yakınken dön, bu sistem sana da lazım.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Tek adamlık” eleştirilerine değinen Başbakan Yıldırım, bu eleştiriyi yapanın önce aynaya bakması gerektiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, “Çıkmış ‘tek adam, tek adam’… Kardeşim tek adam görmek istiyorsan aynaya bak, 7 seçime girdin, Recep Tayyip Erdoğan kaç seçime girdi. Seçim kazanmasına rağmen istese başbakanlığa devam edemez miydi, ama bıraktı.  Şimdi soruyorlar ’16 Nisan’da evet çıkarsa bırakacak mısın ?’… ‘Niye bırakayım canım, 16 Nisan seçim mi ?’.  E niye kendini parçalıyorsun ‘hayır ‘çıksın diye. Madem seçim değil…  Evet seçim değil. Türkiye’nin geleceğini karartmaya, insanları yanıltmaya senin hakkın var mı ey Kılıçdaroğlu ?”

İzmir’e engellere rağmen birçok yatırımı kazandırdıklarını, Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak’a statlar yapacaklarını anlatan Yıldırım, bugün İzmir’e büyük bir müjdeyle geldiklerine işaret etti.

Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir için en büyük müjdeyi açıklıyorum. İzmir’in Marmaray’ını, tüp geçişini bu sene içinde ihaleye çıkıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İzmir Körfezi’ne bir tüp geçiş ve gerdanlık takacağız. Çiğli’den Narlıdere’ye artık 6 dakikada geçecek İzmirli. İzmir’e çok yakışacak. İzmir’den 16 Nisan’da İzmir’in evladına, Binali Yıldırım’a sahip çıkmasını istiyorum. İzmir’den bunu bekliyorum. İzmir, eminim ki geleceğine sahip çıkacak, gereken desteği bu sefer 16 Nisan’da cömertçe verecek. Çünkü İzmir hep demokrasiden, değişimden yana olan şehirdir. İnşallah nasıl çok partili hayata öncülük etmişse, statükocuların korkulu rüyası olmuşsa bugün de İzmir aynı çıkışını yapacak ve kendine yakışanı en iyi şekilde ortaya koyacaktır.”

NARKOTİK OPERASYONU

Geçen 15 yılda İzmir’e 42 milyar liralık yatırım yaptıklarını açıklayan Binali Yıldırım, “Bugün Ege Gelişim Projesi’yle beraber bu proje kapsamında yapımı tamamlanan 1 milyar 800 milyon lira değerindeki 101 projenin açılışını yapıyoruz. Aynı şekilde Trakya Gelişim, Akdeniz Gelişim, Orta Anadolu Gelişim, Marmara Gelişim projeleri de tüm hızıyla yürüyor.” dedi.

İzmirlilerin “Tek bayrak, tek millet, tek vatan” için ‘evet’ demesini isteyen Binali Yıldırım, projelerin İzmir ve Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Yıldırım, açılış sırasında, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün dün yaptığı uyuşturucu operasyonuna da dikkat çekerek, “İzmir’in büyük bir sorununu, uyuşturucu çetesini, şebekelerini çökerttiler. 135 tane elebaşını derdest ettiler. İzmir’i uyuşturucu tacirlerinden, çetesinden kurtarmaya karar verdik ve gereğini yaptık. Emniyet Müdürlüğümüze, Narkotik birimimize bu başarılı operasyondan dolayı teşekkür ediyoruz. İzmir’de artık yavrularımızı zehirlemeye güçleri yetmeyecek. Gece gündüz emniyet takibini yapacak ve İzmir huzurlu bir şehir olarak yoluna yürümeye devam edecek.” diye konuştu.

Yıldırım, konuşmasının ardından video konferansla Balıkesir ve Edirne’ye canlı bağlanarak, eserlerin toplu açılışı için valilere talimat verdi.

Öte yandan Başbakan Yıldırım, konuşması sırasında kendisine tezahüratta bulunan vatandaşlara boynundaki Altay Spor Kulübü atkısını sallayarak, selam verdi.

Alsancak Spor Salonunda 101 tesisin açılışını yapan Yıldırım, daha sonra Başbakanlık otobüsüyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne geçti. Burada otobüsten inen Yıldırım, MHP’nin standını ziyaret etti, görevlilere “kolay gelsin” dileğinde bulundu, kendisine ikram edilen çikolatadan yedi.

MHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Özmen ile sohbet eden Yıldırım, şöyle konutu:

“Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ‘önce milletim ve ülkem’ dedi, ‘siyaset sonra gelir’ dedi. Biz de aynı şekilde, beraber yola çıktık. Güzel bir çalışma yaptık. Komisyon öncesi, Meclis Genel Kurulunda milletimize ne kadar önemli bir değişimdir dönüşümdür. Ülkemizin birliği, beraberliği, 80 milyonun kardeşliği Türkiye’nin beka meselesidir. Memleket meselesi. Bu meseleyi inşallah 16 Nisan’da büyük bir zaferle, başarıyla hem İzmir’de hem Türkiye’de tamamlayacağız. Onun için gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrı partiyiz ama hedefimiz, istikametimiz bir. Türkiye için rüyalarımız, vizyonumuz bir. Hepimizin amacı bu ülkede kardeşliğimizi yok etmeye çalışan alçak terör örgütlerini bu ülke topraklarından söküp atmak.”

Özmen de “Liderimizin emri doğrultusunda ‘önce milletim, devletim dedik’ yollara düştük. İnşallah başarılı olacağız.” ifadesini kullandı.

Başarılarının devamını dileyen Yıldırım, stant görevlilerinin isteği üzerine de onlarla öz çekim yaptı.

Bir süre yürüyen Başbakan Yıldırım, vatandaşları selamladı, onlarla fotoğraf çektirdi.

Başbakan Yıldırım, daha sonra annesi Sevil Şaylan’ı kaybeden AK Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili İlknur Denizli’ye, Konak ilçesindeki evinde taziye ziyaretinde bulundu.

 

CEVAP VER