Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir” denildi.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin asayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin yanı sıra, ülkeyi yakından ilgilendiren uluslararası konuların gözden geçirildiği ve terörle mücadele çalışmalarının tüm boyutlarıyla ele alındığı belirtildi.

Terör örgütlerinin faaliyetleri başta olmak üzere, Türkiye’nin millî güvenliğine yönelik tehditlere karşı hukuk çerçevesinde alınan ve kurul tarafından önerilen tedbirlerin gözden geçirildiği ifade edilen açıklamada, terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadelenin kapsamlı şekilde değerlendirildiği açıklandı.

“MÜTTEFİKİMİZ OLAN BİR DEVLETİN, TERÖRİSTLERİ SİLAHLANDIRMASI ÜZÜNTÜYLE KARŞILANMIŞTIR”

2017 yılı içinde meydana gelen hadiselerin ve 2018 yılına dair muhtemel gelişmelerin, millî güvenlik siyaseti çerçevesinde müzakere edildiği aktarılan açıklamada, “Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken, NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Suriye’de DEAŞ ile fiilî mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle, PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin, gecikmeksizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır. Türkiye’nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir. Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, ilk aşamada Suriye’nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır.”

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin; terörle mücadele dâhil, üyesi olduğu uluslararası örgütlerden ve taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirdiğinin, bölge ve dünya barışına önemli katkılar sağladığının altı çizildi ve Türkiye’nin müttefik ülkelerden de aynı ilkeli tutumun beklendiği vurgulandı.

Kudüs konusuna da yer verilen açıklamada, “İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İstanbul’da yapılan toplantısında sergilenen ‘Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olduğu’ yönündeki irade ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan Kudüs’ün statüsünün korunmasına ve Filistin’e destek kararının, bölgede istikrarın ve kalıcı barışın sağlanmasına hizmet edeceği tekraren teyit edilmiştir” denildi.

OHAL’İN UZATILMASI TAVSİYESİ

Kurulda, terör örgütleriyle mücadele kapsamında, yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâlin değerlendirildiği açıklama, “Demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükûmete, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır” bilgisiyle tamamlandı.

CEVAP VER