Çekyalı uçak imalatçısı Let’in çift motorlu uçağı L 410 Turbolet, yolcuları dünyanın en soğuk yerleşimlerinden olan Sibirya Oymyakon’a taşımaya başlayacak.

Gezegendeki en soğuk yer (Antarktika dışında) son zamanlarda çok popüler bir yer haline geldi. Geçen yıl Rusya’nın Yakutsk bölgesini 200 bin kişi ziyaret etti. 1942 yılında Japonya ile yapılan savaş sırasında inşa edilen havalimanı da turistler ve Çekya imalatı uçaklar sayesinde hayat bulmuş durumda.

Oymyakon’a bir gezi sadece fiziksel olarak güçlü insanlar için tavsiye ediliyor. Gezginler orada özel bir tür dağ atı ile tanışabilir, kış balıkçılığını deneyebilir veya köylülerin nasıl sığır yetiştirdiğini izleyebilir. Bununla birlikte en güçlü izlenim sıfırın altında 50o C’a ulaşan dondurucu soğukta yaşanıyor.

1926’da -71.2o C’lık bir sıcaklık kaydedildi. Yerel sakinler -55o C’da çalışmaya devam ediyorlar. Buradaki insanlar virüslerden muzdarip değil, çünkü dondurucu ayaz tüm zararlı bakterileri yok ediyor.

Uçuşlar, Polyarnye Avialinii havayollarının 19 yolcu kapasiteli L 410 uçaklarıyla yapılacak.

Kısa ve orta menzilli rotalarda bölgesel yolcu uçağı ya da kargo konfigürasyonunda kullanılabilen çok amaçlı Let L 410 Turbolet, kısa ve asfaltsız pistlere inebilir ve -50 °C ile +50 °C arasındaki aşırı koşullarda çalışabilir. 2016 yılına kadar toplam 1200 Let L-410 üretildi ve 50’den fazla ülkede halen 350 civarında uçak hizmet veriyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER