Dünyanın en prestijli yarışlarından olan 2018 Le Mans 24 Saat yarışını Toyota’nın 8 numaralı ekibi -Fernando Alonso, Kazuki Nakajima, Sebastien Buemi- kazanmayı başardı.

Le Mans 24 Saat yarışlarının 86. mücadelesine beklendiği gibi Toyota ekipleri damgasını vurdular. LMP1 sınıfında hibrit motorla mücadele eden tek fabrika takımı olan Toyota, ilk 2 sıradan başladığı yarışı baştan sona aynı şekilde götürerek yarışı başladığı şekilde tamamladı.

Yarışın büyük bölümünü lider götüren 8 Toyota ekibi kazanmayı başardı. Toyota böylece, Le Mans 24 Saat’te ilk zaferini elde etmiş oldu. Alonso da ilk Le Mans 24 Saat mücadelesini kazanarak Üçlü Taç hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu.

7 numaralı Toyota ekibi -Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez- gece bölümünde bir ara liderliğe yükselse de yaşadığı talihsizlikler sonucu geriye düşerek 2. sırada yarışı noktaladı.

LMP1 sınıfında 10 araç yarışı başlarken sadece 4’ü yarışı tamamlayabildi. İlk 2 sırayı Toyota’ların tamamlamasının ardından damalı bayrağı gören diğer araçlar Rebellion araçları oldu. 3 numaralı Rebellion ekibi 12 tur geride 3. olarak podyumu tamamlarken 1 numaralı Rebellion ekibi 13 tur geride 4. oldu.

LMP2’de zafer G-Drive Racing’in

G-Drive Racing’in 26 numaralı ekibi -Jean-Eric Vergne, Roman Rusinov, Andrea Pizzitola- yarışın başında ele geçirdiği klasman liderliğini 24 saat boyunca korumayı başardı ve klasman lideri olarak yarışı tamamladı. 26 G-Drive ekibi, genel klasmanda 5. olmuş oldular.

G-Drive ekibi yarışı kazanan LMP1 ekibinin 19 tur gerisinde yarışı noktalarken, bu sınıfın 2.si 36 numaralı Signatech Alpine Matmut ekibi -Nicolas Lapierre, André Negrao, Pierre Thieret- oldu. Bu ekip yarışı 22 tur geride tamamlarken onları 39 numaralı GRAFF-SO24 ekibi takip etti.

GTE Pro’da Porsche duble yaptı

24 saatlik yarışın ilk bölümünde tüm ekipler birbirlerine çok yakınken ilerleyen bölümlerde fark açılmaya başladı. Buna rağmen Porsche, retro renklerle yarışan 92 numaralı ekibi ile yarışı kazanırken 91 numaralı ekibiyle 2. olmayı başardı.

68 numaralı FORD CHIP GANASSI TEAM USA ekibi 3. olarak podyumu tamamlayan ekip oldu.

GTE Am’de de zafer Porsche’nin

Porsche, GTE Pro’da olduğu gibi amatör kategorisinde de zirveyi kimseye bırakmadı. 77 numaralı Dempsey – Proton Racing ekibi yarışı kazanırken onları 54 numara ile mücadele eden Spirit of Racing Ferrari ekibi takip etti. Bu sınıfta podyumu 85 numaralı KEATING MOTORSPORTS tamamladı.

Türkiye’nin spor otomobillerdeki gururu Salih Yoluç’un yer aldığı 90 numaralı TF Sport ekibi, geçen senenin aksine bu sene sınıflarında podyum mücadelesi veremediler. 8. sıra civarında dolanan Aston Martin ekibi, yarışın bitmesine yaklaşık 1 saat varken pist dışına çıkarak kaza yaptı ve yarışa erken veda etmiş oldu. (tr.motorsport)

 

CEVAP VER