Edirne Sarayiçi 657’nci kez Kırkpınar yağlı güreşlerine ev sahipliği yapmaya hazır. Heyecanla beklenen Kırkpınar tarihi yağlı güreşleri 13-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Serhat şehri Edirne’ye gelenler hem yağlı güreşlere doyacak hemde Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camiini görme fırsatını elde edecekler.

Kendine has gelenekleriyle güreşin efsanesi olarak nitelendirilen Kırkpınar, bu değerli mirası geleceğe taşımaya devam ediyor.

Türk tarihinin es eski ve en büyük organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Cuma günü Minik pehlivanların kol bağlamasıyla başlayacak. Ve pehlivanlar 657’inci kez çayıra çıkmanın mutluluğunu yaşatacak.

Güreş ağası seçimi, çeşitli boylardaki müsabakaların yapılması ve Türkiye’nin başpehlivanının belli olmasıyla Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri son bulacak.

GÜREŞ FEDERASYONUNDAN 15 TEMMUZ İÇİN ÖZEL HAZIRLIK

Bu yıl finallerin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik gününe denk gelmesi nedeniyle Türkiye Güreş Federasyonu özel bir hazırlık yaptı. 15 Temmuz için özel olarak tişört ve şapkalar yaptırıldı. Bu şapka ve tişörtler başpehlivanlara giydirilecek. Ayrıca başpehlivanlar üzerinde 15 Temmuz’la ilgili pankartla çayıra çıkacaklar. 15 Temmuz günü ayrıca değişik aktivitelerle şehitlerimiz anılacak. Türkiye Güreş Feserasyonu başkanı Musa Aydın her sene büyük bir heyecanla bekledikleri Kırkıpınar’ın bu yıl 657. cisini gerçekleştireceklerini belirterek “Bende o çayırda güreşmiş o heyecanı yaşamış biri olarak belirtmek isterim ki Kırkpınar güreşleri bizlere atalarımızdan kalan en önemli yadigar. Önemli olan bu yadigara sahip çıkmak. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana Kırıkpınar yağlı güreşlerine büyük önem verdik. Bu yılda güreşlerin en iyi şekilde yapılması için gerekli tüm çalışmaları yaptık. Serhat şehri Edirne’ye gelenler çok güzel müsabakaları izleme şansını elde edecekler” dedi.

MUSA AYDIN “YAĞLI GÜREŞLERİ TÜM DÜNYAYA DAHA YAKINDAN TANITACAĞIZ”

Yurt dışından çok sayıda basın mensubunun Kırıkpınar’a gelmek için başvurduğunu belirten Musa Aydın “Yağlı güreşlere yut dışından da büyük ilgi var. Bizim amacımız tüm dünyaya atasporumuz olan yağlı güreşleri daha yakından tanıtmak. Bunun için bir çok çalışmalarımız var. Özellikle yurt dışında yapılan yağlı güreş organizasyonlarının sayısını artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

MUSA AYDIN “BU YIL 15 TEMMUZ İÇİN ÖZEL BİR PROGRAMIMIZ OLACAK”

Türkiye’nin 15 Temmuz’da büyük bir demokrasi sınavı verdiğini ve bu sınavın sonunda büyük bir zafer kazanıldığını söyleyen Başkan Aydın “Bizler asla 15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız. 15 Temmuz Kırkpınar’da da başpehlivanlık güreşlerine denk geliyor. O gün 15 Temmuz’la ilgili özel etkinliklerimiz olacak. Şehitlerimizi dualarla anacağız” dedi.

BAŞ PEHLİVAN VE DERECEYE GİRENLER KADAR ÖDÜL ALACAK?

Bu arada yüzden fazla hakemim görev yapacağı tarihi 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dereceye girecek pehlivanlara verilecek ödüller ile pehlivanların tur ve yolluk ücretleri belirlendi.657’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivan olan güreşçiye 46 bin TL para ödülü verilecek. Kırkpınar’da dereceye girecek olan pehlivanlara toplamda 260 bin 400 TL para ödülü dağıtılacak. Belediye Encümeni tarafından; Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dereceye girecek pehlivanlara verilecek ödüller, yolluk ve tur ücretleri belirledi.Buna göre, başpehlivan olacak güreşçiye Edirne Belediyesi’nce 46 bin TL para ödülü verilecek. Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci olacak pehlivan 28 bin TL, üçüncü olacak 2 pehlivan da 14’er bin TL para ödülü kazanacak. Bu yılki güreşlerde 14 kategoride güreşerek derece alacak pehlivanlar ile en iyi peşrev yapan 3 pehlivana Edirne Belediyesi tarafından toplamda 260 bin 400 TL para ödülü verilecek.657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek olan Başpehlivanlara bin 300 TL, Başaltı pehlivanlarına bin TL, Büyük Orta Pehlivanlarına 650 TL, Küçük Orta Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy Pehlivanlara 400 TL, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanlara 300 TL net yolluk ücreti ödenecek.Ayrıca yükselecekleri her tur için; Başpehlivanlar 80 TL, Başaltı Pehlivanları 60 TL, Büyük Orta Pehlivanları 45 TL, Küçük Orta Büyük Boy ve Küçük Orta Küçük Boy Pehlivanlarına 40 TL, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanla 35 TL tur ücreti alacaklar.

ALTIN KEMER DAİMİ SAHİBİNİ BULAMAYACAK

Diğer yandan Altın kemer bu yıl da daimi sahibini bulamayacak. Kırkpınar’da geçen senenin başpehlivanı İsmail Balaban, bu yıl unvanını koruması durumunda altın kemerin ebedi sahibi olabilmek için bir yıl daha bekleyecek. Kırkpınar’da daimi kemeri en son 1997 yılında Ahmet Taşçı kazanmıştı. Daimi kemeri kazanmak için Kırkpınar’da üst üste 3 kez başpehlivan olmak gerekiyor.

BİR TON ZEYTİNYAĞI

Bu arada Kırkpınar’da bir ton zeytinyağı kullanılacak.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde pehlivanların güreşler boyunca kullanması için 1 ton zeytinyağı verileceği açıklandı.

CEVAP VER