Türkiye’nin en modern Güreş Eğitim Merkezinin temelleri Kayseri’de atıldı. 6 milyon TL’ye mal olacak olan merkez 120 yataklı olacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nce Kadir Has Stadyumu yanına yapılan 120 yataklı Güreş Eğitim Merkezi’nin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye Güreş Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Kaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Adem Varlık ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde başlayan törende önce saygı duruşu ardından İstiklal marşı okundu.

BAKAN ÖZHASEKİ: “ATA SPORUMUZA DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ”

Törende konuşan Bakan Özhaseki, güreş sporunun milletimizin ata sporu olduğunu ve güreşe daha çok önem verilmesi gerektiğini belirterek “Buraya yapılacak olan güreş eğitim merkezi ülkemizi uluslararası spor platformlarında temsil edecek şampiyonlarımız inşallah bu merkezde yetişecek” dedi.

BAKAN YILMAZ: “BU OKULDAN NİCE ŞAMPİYONLAR ÇIKACAK”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da eğitimin insanların en temel ihtiyaçlarından biri olduğunu ifade ederek “Bugün temellerini attığımız güreş eğitim merkezimiz bizim ata sporumuz olan güreşin eğitiminin verileceği en güzel okullarımızdan biri olacak. İnşallah bu okulumuzdan nice şampiyonlar çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

KAMÇI: “TÜRKİYE’NİN SAYILI KAMP MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”

Vali Süleyman Kamçı ise temeli atılan 120 yataklı güreş eğitim merkezinin Türkiye’nin sayılı kamp merkezlerinden olacağını, burada yetişen sporcuların Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını vurguladı.

KAYA: “EN MODERN GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİMİZ OLACAK”

Merkez hakkında değerlendirmede bulunun Türkiye Güreş Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Kaya, Türkiye’nin en modern güreş eğitim merkezi temellerinin Kayseri’de atıldığını belirterek “Ülkemizde güreşi en üst seviyelere taşımak için elimizden gelen tüm imkanları sağlıyoruz. Bu konuda hükümetimiz, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, belediyelerimiz, Spor İl Müdürlüklerimiz hepsi özveriyle çalışıyor. Biz güreşe böylesi hizmetlerle katkı sağlayan herkese güreş camiası olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri tarafından butona basılarak tesisin temeli atıldı.

6 MİLYON TL’YE YAPILACAK

Kayseri Kadir Has stadyumunun yanına ve yaklaşık 950 metrekare alan üzerine inşa edilecek. Bahçe alanıyla birlikte beş bin metrekarelik alana yapılacak olan merkez 120 yatak kapasiteli olacak. Ayrıca konferans salonu, sporcu odaları, 350 metrekare alanlı antrenman salonu, Fitness Salonu ve diğer sosyal alanlar bulunacak. Güreş Eğitim Merkezi yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olacak.

 

CEVAP VER