Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ), sanatsal yaratıcılığı kitlelere ulaştırma, kültürel kimliği uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak ve toplumun sanatla bütünleşmesini sağlamak amacıyla oluşturduğu “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi”nin temel atma töreni, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törene KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, bazı milletvekilleri, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, akademisyenler, sanatçılar ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Başbakan Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Gagavuz Yeri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitali Vlah birer konuşma yaptı.

Akıncı: “Müze, turizm açısından da çekim merkezi oluşturacak”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı açılış konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılara değinerek, 20 yıl önce de Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nin açılışında bulunduğunu, merkezin bugün sanat ve kültür etkinliklerine altyapı oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, YDÜ’nün, halka, topluma, gençlere ve üçüncü ülkelerden gelen gençlere sunduğu imkanların herkesin göğsünü kabarttığını ve iftihar meselesi olduğunu ifade ederek, temeli atılan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin sadece toplumsal ölçekle sınırlı kalmayarak, bir çok önemli dünya şehirlerinde görülen etkinlikleri de barındırabileceğini söyledi. Müzenin zaman içinde turizm açısından da çekim merkezi oluşturacağına inandığını söyleyen Akıncı, “Burası da, öyle inanıyorum ki kendi toplumumuzun dışında dış dünyadan gelecek olan toplumlar açısından da bir çekim merkezi oluşturacaktır. Atılmakta olan bu hayırlı adımın başarılarla dolu olmasını temenni ediyorum” dedi. Akıncı, müzenin sanatçılar açısından da faydalı olacağına inandığını belirterek, daha fazla üretim yapabileceklerini bir ortamın oluşacağına inandığını kaydetti.

 

Kaseinov: “Müze kültürel zenginliğin sanat yoluyla aktarılmasına öncülük edecek”

Törende konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düzen Kaseinov, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından sanatı yaratıcı kitlelere ulaştırmak, kültürel kimliği sanat ortamıyla paylaşmak ve toplumu sanatla bütünleştirmesini sağlamak amacıyla kurulan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk sanat müzesi olma özelliği taşıyacak olan bu yapının, modern ve çağdaş alandaki yapıların sergilenmesine fırsat vereceğini aktaran Kaseinov, kültürel zenginliğin sanat yoluyla aktarılması ve bu mirasın korunarak geleceğe aktarılmasına öncülük edeceğini belirtti.

Kaseinov, “Müze kültürünün tanıtılmasına, yaşatılmasına ve müze toplum ilişkisinin gelişmesine vesile olacak olan bu girişimi takdir ediyor ve gönülden destekliyoruz. Kıbrıs’ın güzide üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesinde açılacak olan müze sadece KKTC değil, Türk Dünyası ve dünya için anlam teşkil ediyor. Bu girişim sayesinde dünya mirası korunacak, ülke turizminin zirvelere taşınacağına inanıyoruz. Sanat kurumuna kaktı sağlayacak sanat, bilim ve kültür insanlarına şükranlarımı sunuyorum. Kalkınma refahı için eğitim ve bilim alanında üstün çaba sarf eden Dr. Suat İ. Günsel’i kutluyor ve müzenin Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mesajının okunduğu temel atma töreninde, konuşmaların ardından projeye destek olanlara plaket takdim edildi.

 

Müze 20 bin metrekare alana sahip olacak

YDÜ tarafından kurulacak ve TÜRKSOY tarafından bağışlanan Türk Dünyası ressamlarının seçme eserlerinin de sergileneceği müze, KKTC’nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyacak.  20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak 6 katlı ‘’Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’’ 1300 kişilik fuaye salonu, 4 kalıcı koleksiyon salonu, 2 geçici koleksiyon salonu, 2 fotoğraf sergi salonu ve 3 heykel koleksiyon sergi salonu ile birlikte toplam 11 salondan oluşacak. Sanat dünyasıyla ilgili konferans ve sempozyumların gerçekleştirilebileceği 120’şer kişilik sinevizyon ve konferans salonu, ender eserlerin analiz ve restorasyonlarının yapılacağı stüdyo ve laboratuvarlar, fotoğraf stüdyosu, fotoğraf ve restorasyon laboratuvarı, uzman ofisleri, toplantı odaları, özel eserlerin korunması için iklimlendirilmiş depolar, tamir ve bakım atölyelerinin yer aldığı müzede ayrıca sanat tarihine ışık tutacak tam donanımlı bir kütüphane ve arşiv de bulunacak.

CEVAP VER