İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo, Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren ve Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi olan Şişecam Düzcam’ın Ankara-Polatlı’daki fabrikasını ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Mattiolo ve ekibi Şişecam Topluluğu’nun İtalya’daki yatırımları başta olmak üzere küresel faaliyetleri hakkında bilgilendirildi.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, ziyarete ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Topluluk olarak İtalya’da kimyasallar, cam ev eşyası ve düzcam alanlarındaki yatırımlarıyla faaliyet gösterdiklerini belirterek, “İtalya, 61 milyonu aşkın nüfusu, 1,9 trilyon dolarlık ekonomisi ve köklü sanayi geçmişiyle Topluluğumuz açısından özel bir ülke konumundadır. Bu konumda, İtalya’daki yıllık 220 bin ton üretim kapasitesine sahip olan düzcam tesisimiz de önemli bir rol üstlenmektedir” dedi.

İtalya’da faaliyet gösterdiğimiz alanlarda liderliğimizle öne çıkıyoruz”

Şişecam Topluluğu’nun İtalya’da düzcam pazarında yüzde 30 paya sahip olduğunu ifade eden Kırman, “İtalya’yı sadece önemli pazar olarak değil, aynı zamanda Batı Avrupa pazarına açılan önemli bir kapı olarak görüyoruz. Bu doğrultuda inorganik büyüme planlarımız kapsamındaki en son yatırımımızı da İtalya’da gerçekleştirdik. Geçen yılın sonunda düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro’yu bünyemize kattık. Yıllık 220 bin ton düzcam ve 5 milyon metrekare lamine cam üretim kapasitesine sahip olan bu tesisle birlikte Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumuna geldik” diye konuştu.

Şişecam Topluluğu’nun bugün 154 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile en fazla ülkede satış yapan Türk şirketi olduğunu dile getiren Kırman, şöyle devam etti: “Türkiye’den İtalya’ya gerçekleştirdiğimiz cam ve kimyasal ürün ihracatı ise yıllık 85 milyon dolar seviyesindedir. Topluluk olarak, gerçekleştirildiğimiz yatırımlarda İtalyan makine ve ekipman üreticileri ise önemli tedarikçilerimiz arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, İtalya gerek gerçekleştirdiğimiz yatırımlar gerekse ticari faaliyetlerimiz açısından önem taşıyan bir ülkedir.”

İtalya’da kimyasallar ve düzcam sektörlerinin yanı sıra cam ev eşyası pazarında da etkin olduklarını vurgulayan Kırman, “Perakende zincirimiz Paşabahçe Mağazaları’nın yurt dışındaki ilk mağazasını 2015 yılında Milano’da açtık. Ayrıca cam ev eşyasında geniş ürün yelpazemiz ve gelişmiş dağıtım ağımızla gerek perakende gerek ise ikram sektörlerinde Paşabahçe ve Nude markalarımızla önemli bir konuma sahibiz. Dolayısıyla İtalya’da faaliyet gösterdiğimiz alanlarda liderliğimizle öne çıkıyoruz” dedi.

CEVAP VER