Türkiye İş Bankası’nın, finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren ödeme ve elektronik para kuruluşu MOKA, faaliyet alanını genişletti. 

Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Moka Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş.   (MOKA), faaliyetleri arasına ödeme aracı ihraç ve kabulü, ödeme hesabı işletilmesi ve elektronik para ihracı hizmetlerini de ekledi.

 “Yeni lisansla hedeflerimize daha hızlı ulaşacağımıza inanıyoruz”

MOKA Genel Müdürü Halim Memiş, müşteri deneyimini ana odağına alan çözümlerle finansal hizmetler sektörüne katkı sağlamak ve bu alanda müşterilerine yenilikçi ürünler sunmak amacıyla çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti. Memiş, “Türkiye’de 6493 Sayılı Kanun kapsamında lisans alan ilk finteklerden biriyiz. Çok kısa süre içerisinde yoğun bir çalışmayla gerekli lisansların alınmasına ilişkin süreçleri tamamladık. Yeni lisansımız sayesinde, mevcutta ödeme kabulü alanındaki faaliyetlerimize e-para ihracını da ekleyerek hedeflerimize daha hızlı ve kapsayıcı bir yaklaşımla ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

MOKA Hakkında:

MOKA, finansal teknolojiler alanında faaliyetlerini sürdüren, işletmelere Visa, MasterCard, American Express ve Troy gibi tüm ödeme şirketleri tarafından onaylı, yüksek güvenlik standartlarına uygun ve geliştirilmiş ödeme çözümleri sunan lisanslı bir ödeme ve elektronik para kuruluşudur. Perakendeden gıdaya, tarımdan turizme kadar birçok sektöre finansal çözümler üretmekte; firmaya özel imkanlar ve hizmetler sunmaktadır. Her hacimdeki işletme için büyük altyapı yatırımlarına gerek olmadan hızlı ve kolay ödeme entegrasyonu, Moka tarafından firmalara sunulan avantajlar arasında yer almaktadır. 2014 yılında kurulan ve 4 Ocak 2021 tarihinde %100 hissesi İş Bankası tarafından satın alınan MOKA’ya, 6493 Sayılı Kanun kapsamında ödeme işlemlerine aracılık, ödeme hesabının işletilmesi, ödeme aracı ihraç ve kabulü ile elektronik para ihracı konularında TCMB tarafından lisans verilmiştir.

CEVAP VER