Institut du Bosphore Bilim Kurulu Toplantısı Enstitü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası ve Bilim Kurulu Eş Başkanı N. Ümit Boyner’in başkanlığında, Euler Hermes Başekonomisti Ludovic Subran, Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries’ın katılımıyla Paris Axa Merkez Binasında düzenlendi. Toplantı sırasında belirsizlik döneminde Avrupa ve Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmeler ile birlikte Türkiye – AB İlişkilerinin geleceği değerlendirildi.

Sciences Po – Institut du Bosphore Bosphorous Prize

Institut du Bosphore, 145 yıllık yüksek öğretim geçmişiyle Fransa’nın önde gelen üniversitelerinden olan Sciences Po Paris School of International Affairs (PSIA) ortaklığında bir yarışma hayata geçirdi. Yarışma, Türkiye – Fransa ve Avrupa Birliği arasında ekonomik ilişkileri değerlendiren ve üçlü perspektifte ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir “White Paper / Araştırma Makalesi” hazırlanmasını kapsıyor.

Bu yılın Mart ayında ilki düzenlenen yarışmanın ana teması “European growth, emerging markets: economic and business relations between Turkey, France and Europe / Avrupa’da büyüme, gelişmekte olan pazarlar: Türkiye – Fransa ve Avrupa arasında ekonomik ve ticari ilişkiler” oldu. Söz konusu makale yarışmasının ödül töreni, Institut du Bosphore Bilim Kurulu Eş Başkanı N. Ümit Boyner ve Sciences Po Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Jérôme Sgard’ın açılış konuşmalarıyla 12 Nisan Çarşamba günü Sciences Po Üniversitesinde gerçekleştirildi. Aşağıda kazananların listesi dikkatinize sunulmuştur.

Ödül törenin ardından Institut Français des Relations Internationales (FRI) Türkiye Programı Direktörü Dorothee Schmid’in moderatörlüğünde “Avrupa’daki belirsizlik döneminde Türkiye ekonomisi” başlığıyla düzenlenen panelde Institut du Bosphore Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası ile Sciences Po Öğretim Görevlisi Eckart Woertz konuya ilişkin görüş ve değerlendirmelerini aktardı.

Ödül kazanan makaleler:

CEVAP VER