TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın 55. Vefa Yılı Kutlama programında yaptığı konuşmada, Üreten Türkiye Konuşuyor programı kapsamında 14 sivil toplum kuruluşunun başkanları ile beraber Van’da olduğunu, bu programı Türkiye’nin 1 numarası olan Van’da başlattıklarını söyledi. ​

Van Ticaret ve Sanayi Odası’na vefa anlayışından dolayı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bu makamlarda para yok pul yok. Bu makamlar alma makamı değil, verme makamıdır. Hangi noktasında görev yaparsanız yapın bu makam aileden, eşten, dosttan, işinizden fedakarlık ister. Geçmişten bugüne kadar hizmet veren tüm başkanlara ve yönetim üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Ticaret Borsası’nın Van’a yakışır şekilde hizmet verdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyadaki en gelişmiş ülkelerin oda / borsaları üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, Van Ticaret ve Sanayi Odam ve Ticaret Borsam da aynı kapsamda hizmet vermektedir. Her ikisi de uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından belgelendirilerek 5 yıldızlı oda ve borsa kapsamındadır. İkisini de kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Salonda çok güzel bir manzara olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Birlik beraberlik var. Birlik beraberlik olursa rahmet ve berekette olur. Son 8 yılda Van’da ne olmuş Türkiye’de ne olmuş? İstihdamda Türkiye’de son 8 yılda artış yüzde 56, Van’ın istihdam artışı yüzde 90. İş yeri açılışı Türkiye’de son 8 yılda yüzde 49 artarken Van’da yüzde 107. İhracat son sekiz yılda Türkiye’de yüzde 8 artarken, Van’da yüzde 199 artmış. Bunu kim yaptı. Siz yaptınız. Temsil etmiş olduğunuz kitle yaptı” dedi.

 

Son bir yılda Türkiye’de protestolu olan senet tutarlarının yüzde 22 artarken Van’da yüzde 24 düştüğünü, karşılıksız çek tutarlarında geçen yılın Ocak ayıyla bu yılın Ocak ayı mukayese edildiğinde Türkiye’de yüzde 30 artış olurken Van’da yüzde 36 azaldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu ne demektir? Çıkıp Türkiye’ye demeniz lazım ki kardeşim Vanlıya ver malı al parayı. Korkma Vanlının sözü senettir. Vanlıyla iş yapan kazanır. Bundan daha güzel rakam olmaz. Sizin bu birlik ve beraberliğiniz devam ettiği sürece Allah’ın bereketi de üzerinizden eksik olmayacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER