Maliye Bakanı Naci Ağbal ile birlikte Trakya Bölgesi Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgenin hızlı tren, havaalanı ve OSB’nin genişletilmesi noktasındaki taleplerini hatırlatırken, “Trakya, bütün yatırımların hakkını veriyor” dedi. Bakan Ağbal da bu taleplerin hayata geçirilmesi için elinden gelen tüm desteği vereceğini söyledi.​

Edirne Ticaret ve Sanayi  Odası ile Edirne Ticaret Borsası’nın birlikte organize ettiği ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da konuk olduğu Trakya Bölgesi Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı Edirne Lalezar Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Trakya’nın çok önemli imkanlara sahip olduğunu anlattı. Trakya’nın tarımın merkezi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bereketli topraklar. Taş eksen ağacı çıkar. Çeltikte, ayçiçeğinde, buğdayda Türkiye’nin yükünü sırtlıyor. Hayvancılığın merkezi. Hastalıktan ari bölge. Turzim’de müthiş bir hazine var. Edirne Floransa’dan sonra tarihi eseri en yoğun şehir. Sanayi’de özellikle Tekirdağ Türkiye’nin en önemli merkezi. Liman var, demiryolu var, otoyol var. Trakyalı yatsın kalksın Allah’a şükretsin” dedi.

Bölgenin müthiş bir avantaja sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Trakya’nın Avrupa’ya açılan kapı olduğunu ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yakınlarında olduğunu ifade etti. Trakya’nın  dünyanın ticaretinin merkezi olacağını duyuran Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Tarihi ipek yolunun hem kara hem demir yolu merkezi olacak. Devletimiz demiryolları, köprüler ile Asya-Avrupa hattını oluşturuyor. (Bakü –Tiflis-Kars demiryolu, 3. Köprü, Çanakkale köprüsü, Marmaray vs.) Trakya Londra-Pekin hattındaki bütün yükü taşıyan merkez olacak. Trakya da bütün bu yatırımların hakkını veriyor. Bakın tek bir rakam vereceğim. Küresel krizden bu yana, son 8 yılda Türkiye’nin ihracatı % 8 arttı. Ama aynı dönemde Trakya ihracatını tam % 56 arttırdı.Bunu da bu salonu dolduran iş camiası yaptı. Hepinizi kutluyorum. Edirneli olmaktan gurur duyuyorum. Bunu hamaset olsun diye söylemiyorum. Geçen yıl Türkiye’de protestolu senet tutarı %22 arttı.Edirne’de tam % 15 azaldı. Bu yıl Ocak ayı ile geçen yıl ocak mukayese ettiğimizde; Türkiye’de karşılıksız çek tutarı %30 arttı, Edirne’de tam %20 azaldı. Edirneli sözüne sadıktır, borcuna sadıktır. O yüzden açık söylüyorum Edirne ile, Trakya ile iş yapan kaybetmez arkada. Malını ver, paramı alır mıyım almaz mıyım gözün arkada kalmaz.”

-TOBB’un Trakya’daki yatırımları

TOBB olarak Edirne’ye ve Trakya’ya 3 alanda büyük yatırımlar yaptıklarını duyuran Hisarcıklıoğlu, bunları şöyle anlattı: “Lojistik alanında büyük yatırımlar yaptık: İpsala, Hamzabeyli ve dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı olan Kapıkuleyi modernize ettik. Bunları dünyanın en modern, en güvenli kapıları haline getirdik. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Kapıkule Tır parkını yaparak nakliye sektörünün sorununu çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik. İkinci olarak tarih ve turizm alanında büyük yatırım yaptık: Tarihimizin en büyük eserlerinden olan Selimiye camisinin bakım onarım masraflarını karşılamıştık. Yaklaşık 1,5 milyon lira harcama yaptık Selimiye için. Şimdi bununla ilgili Selimiye Vakfını kurduk. İnşallah bundan sonra bu ata yadigarının bütün masraflarını camia olarak üstlendik. Yönetiminde valimiz, belediye başkanımızla birlikte çalışıyoruz. Üçüncü olarak da eğitim alanında büyük yatırımlar yaptık: Trakya’daki şehirlerimize bir ilkokul, bir lise ve bir fakülte inşa ettik. Şimdi bir lisemizin daha inşaatına başlayacağız. Tabi bütün bunları Oda ve Borsalarımızın ortaklığı ile yaptık. Güç birliği ile yaptık. Bu anlayıştan dolayı hepsine yürekten teşekkür ediyorum.”

-İş dünyasının talep ettiği konularda hükümet desteği

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu sorunsuz bir ekonomi olamayacağını ama sevindirici olanın anlayışlı bir yönetim bulunması olduğundan bahsetti. Son dönemde Maliye Bakanlığı ile yakın çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “İş dünyası adına yıllardır talep ettiğimiz konular vardı. Yıllardır çözülmemişti.Ama bakanımız 16 aylık Bakanlık döneminde hepsini çözdü. Müthiş reformlar yaptı. O yüzden “topu dolaştırmaz sonuca gider” diye övmek için söylemiyorum. Bakın sadece birkaç örnek vereceğim: Şirket kuruluşları basitleştirildi.Ortaklık kuran, birleşen KOBİ’lere vergi indirimi geldi. KGF kapasitesi 250 milyar liraya çıkarıldı. Sıkıntılı dönemde vergi borçlarını yapılandırılmasına büyük ihtiyaç var dedik. Talebimizi aldığı anda talimatı verdi hepimizi rahatlatan bir düzenleme yaptı.Damga vergisinin kapsamı daraltıldı. KDV iadelerinde sorun vardı. Bunu hızlandırın diye yıllardır talep ederdik. Bu yaraya merhem oldu. Piyasa daraldı dedik. Tüketime yönelik sektörlerde, konutta Vergi indirimini anında yaptı. Yıllardır istediğimiz vergisini düzenli ödeyene indirim yapın diye yıllardır talep ediyoruz.

Bununla ilgili müjdeyi de yine sayın bakanımız geçtiğimiz günlerde verdi. İstihdamdaki devlet katkısı. (ilk 3 ay maaş +vergi+ prim devlet), ondan sonra (net maaşı ver, vergi + SGK primi devletten) Bu müthiş bir anlayış. Kendisine huzurlarınızda Türk iş dünyası adına yürekten teşekkür ediyorum.”

-Hollanda’ya tepki

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na iniş izni vermeyen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın girişini engelleyen Hollanda’ya da sert tepki gösterdi. Bu tavrı şiddetle kınadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Dünyaya demokrasi dersi verenlerin önce önlerine bakmaları gerekiyor. Bir taraftan Türkiye’ye basın özgürlüğüne ilişkin eleştiri getirip bir yandan bunları yapmak nasıl açıklanabilir. Şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.

CEVAP VER