Tepe Savunma ve Güvenlik, “Güvenli bir geleceği, dün olduğu gibi yarın da yine birlikte nasıl inşa edebiliriz” sorusunun yanıtlarını “Güveni Paylaşanlar” isimli konferansında uluslararası isimlerle cevapladı. 

Hilton İstanbul Bosphorus’ta gerçekleşen konferansta, Eski NATO komutanı ve İngiliz Genel Kurmay Başkanı Sir Richard Shirreff, kendi geliştirdiği güneş enerjisi ile çalışan uçağıyla 24 saat kesintisiz uçarak dünyada ses getiren İsviçreli kâşif, pilot Andre Borschberg ve Londra 2012 Olimpiyatları’nın güvenliğini sağlayan John Donlon konuşmaları ile güvenlik sektörüne yön verdi. Konferansta ayrıca Tepe Savunma ve Güvenlik’in “Türkiye Ekonomisindeki Yeri – Ekonomik Etki Analizi Raporu” da katılımcılarla paylaşıldı.

Savunma ve güvenlik sektörünün guruları “Güveni Paylaşanlar” konferansında bir araya geldi

Konferansın ilk konuşmacısı Eski NATO Komutanı ve İngiliz Genelkurmay Başkanı Sir Richard Shirreff, Türkiye’ye büyük saygı ve takdir duyduğunu ifade ederek, “Türkiye, NATO ittifakı içinde ABD’den sonra en büyük orduya sahip olmakla kalmayıp NATO’nun en sadık ve en azimli müttefiklerinden biri olmuştur. Konferansı Türkiye için çok önemli buluyorum. Konferans, sadece Tepe Savunma ve Güvenlik’in 25 yıldaki başarılarını, Türkiye ekonomisine katkılarını tekrar etmekle kalmayacak, aynı zamanda faklı ülkelerden gelen delegasyonla değerli bir platform oluştu.” şeklinde konuştu.


Richard Shirreff

Konferansın ikinci uluslararası konuşmacı ise oldukça renkli kişiliği ile dikkat çeken ve kendi geliştirdiği güneş enerjisi ile çalışan uçağıyla gece ve gündüz hiç yakıt almadan Japonya ve Hawaii arasında seyahat eden Solar Impulse Eş Kurucu ve Ortağı Andre Borcshberg oldu. Borcshberg, konferansta “Sürdürülebilirlik” konusunda “Nasıl daha sürdürülebilir bir dünya oluşturabiliriz” sorusunun yanıtını konferans dinleyicileri ile paylaştı.


Andre Borcshberg

Güvenlik kavramının, psikolojik yönü, topluma açık ortamlardaki güvenlik konusu ve fiziksel güvenliği de tehdit altına alan siber güvenlik konusu konferansın diğer önemli konu başlıkları arasındaki yerini aldı. Londra 2012 Olimpiyatları’nın terörle mücadele stratejilerini belirleyen John Donlon, toplumun daha yoğun iletişimde olduğu açık mekanlarda “güvenliğin sağlanması” konusunda risk-çözüm süreçlerini aktardı.


John Donlon

Güvenlik kavramının psikolojik yönleri hakkında konuşma yapan Doktor Kerem Dündar, aslında her birimizin içinde var olan o mevcut, çok tanıdığımız güven duygusu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Konferansın son bölümünde ise Aslı Şafak’ın moderatörlüğünde Ufuk TarhanAlphan Manas ve Timur Sırt “İnovasyon ve güvenlik” konusunun geleceğini katılımcılarla paylaştılar.

CEVAP VER