Dünya havacılık sektörünün enlerini buluşturan Türkiye’nin şova dayalı ilk havacılık fuarı Eurasia Airshow, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Oleg Bacharov, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katılımı ile ziyarete açıldı.

Antalya Uluslararası Havalimanı’nda 29 Nisan 2018 Pazar gününe kadar devam edecek olan Eurasia Airshow’da havacılık ekosistemine yön veren 400 dev şirket, 100’ün üzerinde ülkeden 150 sivil ve askeri delegasyon bulunacak. Organizasyon boyunca dünyaca ünlü akrobasi takımları da uçuş gösterilerini sergileyecek.

Havacılık sektörünün küresel devlerini bir araya getiren Türkiye’nin şova dayalı ilk havacılık organizasyonu Eurasia Airshow, turizmin başkenti Antalya’da 29 Nisan 2018 Pazar gününe kadar gökyüzünün yıldızlarını bir araya getirecek. Antalya ekonomisine de büyük katkı sağlayacak organizasyonda, 100’ü aşkın ülkeden 100 binin üzerinde uluslararası sektör profesyoneli ile toplamda 500 bin ziyaretçinin ağırlanması hedefleniyor.

Eurasia Airshow’un açılış töreninde Türkiye’nin savunma ve havacılıkta kat ettiği mesafeyi vurgulayan Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir, “Türkiye’nin havacılıkta önemli bir oyuncu olmayacağı algısı önemli ölçüde değişmeye başladı. Türkiye’de böyle bir airshow gerçekleşmesi, havacılığa verilen önemi ve havacılık sektörünün ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Türk Hava Yolları’nın etkileyici gelişimi yanında sivil alanın dışındaki projeler F16 modernizasyonu, A400M programındaki katkımız, F35 programına ortak ülke olarak katılımımız, Göktürk-1, Göktürk-2 gibi uydu projelerimiz, ATAK helikopteri, Genel Maksat Helikopteri gibi projelerimiz, eğitim uçağı, jet uçağı, savaş uçağı projelerimizi alt alta koyduğumuzda, çeşitli, uydu, roket, füze fırlatma sistemlerimizin de proje halinde olduğunu düşündüğümüzde Türkiye, havacılıkta önemli bir çıkış yapma niyetinde olan ve bu çıkışın işaretlerini vermiş olan bir ülkedir. Bu airshow’da bunun işaret fişeğini oluşturmaktadır” diye konuştu.

Havacılık ve uzay sektörü açısından önemli bir organizasyonun gerçekleştirildiğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, “Havacılık ve uzay sektörü en son teknolojilerin kullanıldığı sektörlerin başında gelmektedir. Dünya havacılığının aksı Asya’ya kaymaktadır. Türkiye bu aksın kesişme noktasındadır. Doğal bir hat üzerinde yer almaktayız. Kısa süreli uçuşlar ile dünyanın birçok ülkesine kısa sürede ulaşılmaktadır. Serbestleştirme politikaları sonucunda 2003 yılına göre yolcu sayımız 35 milyondan 200 milyona, havalimanı sayımız ise 26’dan 55’e çıkmıştır” dedi. 2018 yılının performans yılı olacağını vurgulayan Coşkunyürek, “Yeni havalimanımız 29 Ekim 2018 tarihinde devreye girecektir. Uzun yıllar dünyanın havalimanı sektörüne cevap verecektir. Türkiye havalimanı toplam yolcu sayısı bakımından dünyada 9’uncu sıraya yükselmiştir. 205 milyon yolcu trafiği oluşmasını bekliyoruz ”diye konuştu.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Bocharov, açılış konuşmasında havacılık alanında büyük hedefleri olan Türkiye için bu tür etkinlikler düzenlemenin önemli olduğunu vurguladı.

Eurasia Airshow ile Antalya’daki dünya çapındaki fuarlara yeni bir halka eklendiğini belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Antalya bu devasa organizasyon ile yeni bir markaya kavuştu. Airshow’un ülkeler ve firmalar arasında önemli ilişkiler ve iş bağlantıları kurulmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Antalya’nın son yıllarda büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığına dikkati çekerek “Antalya marka bir şehir. Alt ve üst yapısı ile bir dünya şehri olma yolunda önemli mesafeler kat etti.Bu organizasyondan da alnının akıyla çıkacaktır. Bu dev fuar 2 yılda bir kentimizde düzenlenecek” dedi.

Konuşmalarının ardından katılımcılar, havacılık, savunma ve uzay sektörünün son modellerinin maketlerinin yanı sıra simülasyon gösterileri, mini uçak maketleri, silah ve füzelerin yer aldığı alanı inceledi. Türkiye’nin Rusya’dan satın alma anlaşması yaptığı S-400 füzelerinin maketleri de fuar katılımcılarından büyük ilgi gördü.

Qatar Airways Airbus A350 1000

Airbus A350-1000 ilk kez Türkiye’ye geldi

Havacılık ekosisteminin global markalarını bir araya getiren Eurasia Airshow’da, dünyada sadece bir adet olan Qatar Airways’e ait Airbus A350-1000 uçağı ve yerli üretim olan Atak gibi hava araçları da sergileniyor.

Havacılığın zirvesinde yer alan ve Türkiye’de ilk kez görücüye çıkan İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait Royal Air Force uçağı Airbus KC2 Voyager A330-243 MRTT’nin yanı sıra AN-70 Antonov ve AN-178 Antonov uçakları da statik sergileme alanında yerlerini aldı. Son iki günü halka açık olacak fuarda Airbus A350-1000, Boeing 777F, MIG 29, CASA C-295M, Zivko Edge 540 ve daha birçok efsane uçak boy gösterecek.

Organizasyonda, ülkeler adına yapılan milli katılımların yanı sıra, dünyanın önde gelen sivil ve askeri havacılık şirketleri global markalarıyla yer alıyor. Dubai, Singapur, Farnborough ve Paris Airshow gibi köklü havacılık organizasyonlarının ardından sektörün Avrasya’daki yeni sahnesi olacak Eurasia Airshow’da İngiltere, Rusya, İtalya, Fransa ve İran gibi pek çok ülkeden sivil ve askeri katılımlarla birlikte yerli ve yabancı yaklaşık 400 firma yer alıyor.

Leanordo C27J SPARTAN
Antonov AN-70
Royal Airforce

Antonov AN-178
Turkish Cargo
Antonov AN-70
Jordan Aviation
Super Jet 100

CEVAP VER