IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı kapsamında gerçekleşen 13. Gelinlik Tasarım Yarışması’nda finale kalan 15 isim belli oldu. Sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı amaçlayan yarışma bu yıl, geleneksel modanın izlerini taşıyan yeniçağın tasarımlarını ortaya çıkarmak amacıyla “modaverse” temasıyla yapılırken 170 tasarım arasından yapılan değerlendirmede seçilen ilk 15 tasarım finalde yer alacak.

Moda trendlerinin belirlendiği, sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarı IF Wedding Fashion İzmir, moda dünyasına yeni tasarımcılar kazandırma yolunda gençlerin hayallerine ışık tutuyor. IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ortaklığında İZFAŞ tarafından 22- 25 Kasım 2022 tarihlerinde 16. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek IF Wedding Fashion İzmir, bu yıl 13. kez düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması’yla da sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı da hedefliyor. Sektörü yeni tasarımlarla güçlendirmeyi, uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmayı hedefleyen yarışma, bu yıl da genç tasarımcıları sektör profesyonelleriyle bir araya getirecek.

Geçmiş ile geleceği birleştiren, geleneksel modanın izlerini taşıyan yeniçağın tasarımların ortaya çıkması amacıyla bu yıl “Modaverse” temasıyla düzenlenen yarışmaya, 19 ilden tasarımcılar 170 tasarım ile başvurdu. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede, finale kalan 15 tasarım belirlendi. Finale kalan isimler; Anıl Bayraktar, Arife Gedik, Buse Sinem Tekin, Ceylin Hurcanlar, Defne Kacar, Dide Aksamaoğlu, Ecenur Erdoğan, Enes Yolcu, Gizem Mendi, Gülsüm Güneş, İlayda Yaşın, Nazmiye Gümüş, Oğuzhan Öndeyer, Sercan İzci ve Serkan Çınar oldu. Tasarımcılar, kısa süre içinde İzmir Moda Tasarımcılar Derneği üyesi moda tasarımcıların atölyelerinde sektör profesyonellerinin mentörlüğünde dikim sürecine başlayacak. Genç yetenekler, 22 Kasım 2022 günü gerçekleşecek açılış töreni defilesinde tasarımlarını profesyonellere sunma şansı yakalarken yarışma ödülleri de sahiplerini bulacak. Ayrıca, 15 finalistin tasarımları, fuar boyunca sergilenerek görücüye çıkacak.

Jüride kimler yer alıyor?

Tasarımcı Övge Yıldızhan Subaşı’nın başkanlığını yaptığı jüride; Tasarımcı Arzu Kaprol, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Belgin Görgün, Marmara Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Biret Tavman, Tasarımcı Carlo Cavallo, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Bulgun Tasarımcı Erol Albayrak, İzmir Moda Tasarımcılar Derneği Başkanı Esin Özyiğit, Bahçeşehir Üniversitesi Kreatif Endüstriler Merkezi Tekstil ve Moda Teknolojileri Koordinatörü Tasarımcı Fırat Neziroğlu, Alfa Beta Firma Sahibi Herman Mıhçı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Can, Tasarımcı Maher Ghalayini Mambo, Tasarımcı Niyazi Erdoğan, Moda Tasarımcılar Derneği Eş Başkanı Özlem Kaya, Tasarımcı Serdar Uzuntaş, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, Moda Yazarı – Vitrin Tasarımcısı Ümit Temurçin ve Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan yer alıyor.

Dereceye girenlere ödüller

Yarışmada derece alanlar, sektöre sağlam adımlarla giriş yapmanın yanı sıra özel ödüller de kazanacak. Birinci olacak tasarımcı, 17 bin 500 TL para ödülünün yanı sıra IF Wedding Fashion İzmir 2023’de Performans Defilesi hakkı kazanacak. İkinci tasarımcı 15 bin TL, üçüncü tasarımcı ise 12 bin 500 TL ödülün sahibi olacak.

Not: Jüri üyeleri ve finalistlerin isimleri alfabetik sıraya göre yer almaktadır.

CEVAP VER