Erzurum,2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı düzenlemek için aday olmak isteyen kentlerin değerlendirileceği Diyalog Sürecine resmi başvurusunu yaptı. Süreç olumlu sonuçlandığı takdirde, Türkiye Resmi Adaylık için başvuru yapabilecek.

Türkiye, 2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmak için Erzurum ile Diyalog Sürecine resmi başvurusunu gerçekleştirdi. Erzurum, 2026 Olimpiyat Oyunları adaylığında Graz (Avusturya), Calgary (Kanada), Sapporo (Japonya), Sion (İsviçre), Stockholm (İsveç) ve Cortina/Milano/Torino (İtalya) kentleri ile yarışacak.

Diyalog Sürecinde, aday kentler ve Milli Olimpiyat Komiteleri, 2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı düzenlemenin getireceği avantajlar ve yükümlülükleri IOC ile değerlendirme şansı bulacak. Resmi teklifin yapılmasının gerekmediği ve bir garanti talep edilmeyen bu süreçte, IOC teknik uzman ve ekiplerini ilgili kentlere göndererek hazırlık ve değerlendirme süreçlerini yerinde inceleyecek ve bir teknik rapor hazırlayacak. Bu rapor kapsamında Diyalog Sürecini başarıyla tamamladığı yönünde onay verilen kentler resmi adaylık başvurusu yapmaya hak kazanacak.

Daha Az Yeni Yatırım, Daha Çok Sürdürülebilir ve Yeniden Kullanılabilir Tesis

IOC son dönemde uyguladığı Olimpik Gündem 2020 ve Yeni Norm yaklaşımı ile ev sahibi kentlerin halihazırda gerekli imkanların çoğuna büyük ölçüde sahip olmasını, daha az sayıda yeni yatırım ve tesis yapmasını ve mümkün olduğunca en düşük bütçe ile Oyunları organize etmesini bekliyor.

Erzurum Uluslararası Organizasyon Tecrübesine Sahip

Erzurum bugüne kadar ev sahipliği yaptığı birçok uluslararası spor organizasyonu ile 2026 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için ciddi bir aday konumunda bulunuyor. Kent daha önce 2011 Kış Üniversite Oyunları, 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF), Dünya Karışık Çiftler Curling Şampiyonası, ISU Kısa Mesafe Sürat Pateni Dünya Kupası, FIS SBX Snowboard Dünya Kupası gibi büyük ölçekli organizasyonları başarılı şekilde düzenlemişti.

İlk Kış Olimpiyatları Adaylığı

Türkiye, tarihinde ilk kez Kış Olimpiyatları adaylığına başvuruda bulunurken daha önce 2000, 2004, 2008, 2012 ve 2020 Yaz Olimpiyatlarına aday olmuş, ancak ev sahipliği yapma hakkı kazanamamıştı.

CEVAP VER