Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi açılışında yaptığı konuşmada, “Biz, hiçbir zaman mücadeleden kaçan, davasının ve ülkesinin yıpranması pahasına kendi alanını korumaya çalışan bir parti olmadık, olmayacağız. Kurulduğumuz günden beri, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada gördüğümüz her haksızlık, adaletsizlik, zulüm, riyakârlık karşısında sesimizi yükseltmekten geri durmadık, durmayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’ne katıldı. Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongre öncesinde, salonun yanındaki alanda, kendisini karşılayan vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçti ve kurulan platform üzerinde salonu dolaşarak delegeleri ve partilileri selamladı. Yabancı ülke devlet, hükûmet ve meclis başkanı ile bakanların yanı sıra ülkeleri ve mensubu oldukları uluslararası kuruluşlar adına gelen 200’ün üzerinde yabancı temsilcinin de iştirak ettiği kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Uzun bir selamlamayla başladığı konuşmasının girişinde kongreye katılımları dolayısıyla partililere, yabancı misafirlere teşekkür eden ve yaklaşan Kurban Bayramı’nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nin parti ve ülke için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

AK Parti’yi kurarken yaptığı konuşmasında, “Bugünden sonra Türkiye’mizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün millete verdikleri sözü tutmuş olmanın bahtiyarlığıyla partililerin karşısında bulunduklarını ifade etti.

AK PARTİ’NİN ASIL KURUCUSU VE SAHİBİ MİLLETİMİZDİR”

AK Parti’nin asıl kurucusu ve sahibinin milletin bizatihi kendisi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin ne olduğunu anlayabilmek için, medeniyete ve tarihe vakıf olunması gerektiğini belirterek, “AK Parti başlangıçtır… Hazreti Adem’in dünyaya gelmesiyle başlayan imtihanımızın takipçisidir. AK Parti Hicrettir… Peygamber Efendimizin tüm cihanı aydınlatan nurunun, tüm insanlığı kucaklayan mesajının müntesibidir. AK Parti Malazgirt’tir… Sadece Allah’ın rızası için kendisinden katbekat üstün düşmanın üzerine “ölürsem, kefenim üzerimdeki elbisemdir” diyerek atılan Sultan Alparslan’ın yolundan gidendir” ifadelerini kullandı.

“AK Parti, Anadolu’daki tüm izlerimizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İznik’te, Söğüt’te, Bursa’da, Edirne’de, Konya’da, Sivas’ta, Kayseri’de, Erzurum’da, Alanya’da, Kastamonu’da Malatya’da, Balıkesir’de, Manisa’da, Antalya’da devletler kuran atalarımızın varisidir. AK Parti Selçukludur, Osmanlıdır… Coğrafyamıza diktikleri çınarları üç kıta yedi iklime yayan ecdadımızı takip edendir. AK Parti fetihtir… İstanbul’u alarak çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirasçısıdır. AK Parti hadimdir… Hicazı topraklarına katarak kutsal emanetlere sahip çıkan, kutsal beldelerin hizmetkârlığına talip olan Yavuz Sultan Selim Han’ın yoldaşıdır. AK Parti müdafidir” dedi. Dünyanın çalkantılı bir döneminde devleti onlarca yıl boyunca hem koruyup, hem geliştiren Sultan Abdülhamit-i Sani’nin de hakkının-hukukunun savunucusu olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin Çanakkale olduğunu ve Kut’ül Amare olduğunu kaydetti.

“AK PARTİ İSTİKLAL HARBİMİZDİR, CUMHURİYETİMİZDİR”

AK Parti’nin; yedi düvelin en modern silahlarla, en büyük ordularla üzerine geldiği anlarda bile imanı ve cesaretiyle zincirleri kıran, oyunları bozan ecdadın torunu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “AK Parti İstiklal Harbimizdir, Cumhuriyetimizdir… Artık yıkıldı, yok oldu denilen bir milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde küllerinden yeniden doğarcasına ayağa kaldıran millî mücadele ruhunun temsilcisidir. AK Parti çok partili hayattır… Rahmetli Menderes’in bedelini canıyla ödediği demokrasi mücadelesinin bugünkü sancaktarıdır. AK Parti kalkınmadır… Rahmetli Özal’ın bin bir meşakkatle açtığı kalkınma yolunun günümüzdeki takipçisidir. AK Parti bugündür… Geçtiğimiz 16 yılda Türkiye’yi demokraside ve ekonomide geliştirerek, 2023 hedefleriyle buluşturarak milletimizin, hayalini gerçekleştirendir. AK Parti gelecektir… Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını emanet ederek, ülkemizin önümüzdeki yarım asrını, bir asrını aydınlatandır. Velhasıl AK Parti Türkiye’dir…”

AK Parti’nin tarihinin, milletin tarihi kadar eski olduğunu ve bu yüzden partiye tüm güçleriyle sahip çıkıp partiyi gözleri gibi koruduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ecdadımıza işte bu hissiyatla tüm gücümüzle sahip çıkıyoruz. Biz istiklalimiz uğrunda gerektiğinde canımızı işte bu şuurla ortaya koymaktan çekinmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Biz işte bu sorumlulukla soysuzlara zağarlık yapmak yerine onlara meydan okuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazreti Ali’ye atfedilen “Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz” sözüne atıfta bulunarak, “Biz sadece hakkımızı değil, aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin şerefini de savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bazılarının dünyalarında şeref, namus, haysiyet, dik duruş, onurlu bir hayat sürmek gibi kavramların karşılığı olmayabilir. Bizim için bu değerlerimiz her şeyimizdir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz destanını işte bu hissiyatla verdiğimiz mücadele sayesinde kazandık. Bugün de birileri bizi güya ekonomiyle, yaptırımla, kurla, dövizle, faizle, enflasyonla tehdit ediyor. Biz de onlara diyoruz ki, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Biliyoruz ki, iman varsa imkân da vardır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Biz, hiçbir zaman mücadeleden kaçan, davasının ve ülkesinin yıpranması pahasına kendi alanını korumaya çalışan bir parti olmadık, olmayacağız. Kurulduğumuz günden beri, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada gördüğümüz her haksızlık, adaletsizlik, zulüm, riyakârlık karşısında sesimizi yükseltmekten geri durmadık, durmayacağız.”

“BİZİ EKONOMİYLE TEHDİT EDENLERE MEYDAN OKUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bugün de birileri bizi güya ekonomiyle, yaptırımla, kurla, dövizle, faizle, enflasyonla tehdit ediyor. Biz de onlara diyoruz ki, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Biliyoruz ki, iman varsa imkân da vardır. Milletimiz bugüne kadar nice ihanetleri, nice tuzakları hep imanıyla boğmuştur. Kardeşlerimizin ve dostlarımızın duasıyla, desteğiyle her türlü zorluğun üstesinden geldik. Bugün de yine imanımızla mücadelemizi yürütüyoruz. Türk’ün cesareti ve Müslümanın aklı, imanının tezahürüdür. Hem cesareti, hem aklı olan bu milletin karşısında duracak hiçbir fani güç tanımıyoruz. Hiç kimse bu milletle, bu ülkeyle oynamaya kalkmasın. Çünkü biz ‘ya olacağız, ya öleceğiz’ diyerek hedeflerimize doğru yürüyen bir milletiz.”

“Hak için, vatan için, millet için, insanlık için kavga verilirken pencereden seyretmedik, seyretmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, acılardan çıkar sağlamaya çalışan menfaatperestlerden olmadıklarını ve olmayacaklarını, ülke yanarken fırsatçılık peşinde koşanlara itibar etmediklerini ve etmeyeceklerini, dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmediklerinİ ve eğmeyeceklerini söyledi.

“KUDÜS’TE KUTSALLARIMIZ ÇİĞNENİRKEN KAFASINI BAŞKA TARAFA ÇEVİRENLERİN SAFINA KATILMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayatlarını ve geleceklerini kurtarmak için yollara dökülen masum insanlar denizlerin, okyanusların, ırmakların karanlık sularında, tel örgülerin, yüksek duvarların önünde ağlarken gülenlerden, onlara çelme takanlardan olmadık, olmayacağız. Filistinlilere zulmedilirken, ilk kıblemiz Kudüs’teki kutsallarımız çiğnenirken kafasını başka tarafa çevirenlerin safına katılmadık, katılmayacağız. Sınırlarımızın dibinde oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna rıza göstermedik, göstermeyeceğiz. Zahirde bize ‘stratejik ortak’ gibi gözüküp de, attığı her adımla bizi ‘stratejik hedef’ hâline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız.”

“TARİHİN DOLGU MALZEMESİ DEĞİL İNŞACISIYIZ”

Kimsenin hakkına göz dikmedikleri gibi kendi haklarının gasp edilmesine de izin vermediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Tarihin dolgu malzemesi değil inşacısı olduğumuzu unutmadık, unutmayacağız” diye ekledi.

AK Parti olarak; asla masa başı siyaset yapmadıklarını, karanlık odakların dümen suyuna girmediklerini, siyaset mühendisliklerine itibar etmediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gücümüzü darbecilerden, vesayet odaklarından değil, sadece milletimizden aldık. Elimize tutuşturulan programlara göre değil, milletimizin talep ve beklentilerine göre icraat yaptık” şeklinde konuştu.

“Vatanımıza sadece nüfus cüzdanımızla değil; kalbimizle, ruhumuzla, her şeyimizle bağlıyız. Böyle olduğu içindir ki, gerektiğinde onun uğruna canımızı dahi feda etmekten çekinmeyiz” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’yi kurdukları günden beri de bunun için çalışıp mücadele ettiklerini söyledi.

“MİLLETİMİZİN BİRLİĞİ, BERABERLİĞİ GÜÇLENDİKÇE TÜRKİYE’NİN GÜCÜ ARTTI”

Kimlik siyaseti değil, millet siyaseti; kavga siyaseti değil, hizmet siyaseti yaptıklarını, inşa etmenin, üretmenin ve büyütmenin peşinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle devam etti: “Soframızın paylaştıkça bereketlendiği inancıyla, yardım için uzanan hiçbir eli boş çevirmedik. Milletimizin birliği, beraberliği güçlendikçe Türkiye’nin gücü arttı, imkânları genişledi. Tabii aynı zamanda husumetler de çoğaldı. Dışarıdan kurdukları tuzaklar yetmedi, içerideki ihanet odaklarını harekete geçirdiler. Sokak darbesi yapmaya kalktılar. Yargı-emniyet darbesi yapmaya kalktılar. Çukur eylemleriyle terör darbesi yapmaya kalktılar. Ülkemiz dışından taciz atışlarıyla sınır darbesi yapmaya kalktılar. Seçim sonuçlarını bahane ederek siyaset darbesi yapmaya kalktılar. Ordumuz içindeki hainleri kullanarak askeri darbe yapmaya kalktılar. Kuru, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya kalktılar.”

16 YILDA GERÇEKLEŞTİRİLENLER

Konuşmasında, geçen 16 yıllık AK Parti iktidarları döneminde eğitim, sağlık, adalet, emniyet ve ulaşım alanlarında yapılan yatırım, hizmet ve uygulamalardan sayılar eşliğinde örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20’den yüzde 65 seviyesine, havacılık ve savunma sanayii sektörünün cirosunu 1 milyar dolardan 7 milyar dolara, ihracatını 248 milyon dolardan 2 milyar dolara yükselttiklerini hatırlattı.

Türkiye’nin sınır güvenliğinin sınır ötesinden başladığı inancıyla yürüttükleri operasyonları genişleterek devam ettireceklerini, Kandil’i Türkiye’ye yönelik terör saldırılarının üssü olmaktan çıkartacak adımları attıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın dönmede hizmete giren büyük altyapı yatırımları hatırlattı ve şimdi de Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını aktardı.

29 Ekim’de, İstanbul 3. Havalimanı’nın 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabını hizmete açacaklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yıllık geçen dönemde Türk Hava Yolları’nın yurt dışında 60 noktaya yapılan uçuşları 316 noktaya ulaştırıp sektörün cirosunu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttiklerine dikkat çekti.

Haberleşme, kültür ve turizm alanlarındaki 16 yıllık dönümde yapılan yatırım ve hizmetlere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında dış politikaya da yer vererek, Türkiye’nin ve milletin büyüklüğüne, gücüne, haysiyetine yaraşır bir duruş sergilediklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurulan oyunlara figüranlık yapan değil, oyun kuran bir Türk dış politikası inşa ettik. Avrupa Birliği’nden NATO’ya, G-20’den Birleşmiş Milletler’e kadar her yerde ülkemizin başının dik durmasını sağladık” diye konuştu.

“SON GÜNLERDEKİ SIKINTILAR, YENİ VE DAHA BÜYÜK ATILIMLARIN KAPISINI AÇACAK”

Ekonominin de, yürüttüklerin çalışmaların hasılasını topladıkları bir alan olduğunu sözlerine ekleyen ve rakamlarla buna örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde yaşanan sıkıntıların, Türkiye’ye yeni ve daha büyük atılımların kapısını açacağına yürekten inandığını söyledi.

Konuşmasının son bölümünde, Hazreti Peygamber’in Uhud’ta yaptığı duadan ilhamla dua cümlelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Allah’ım, lütfundan, rahmetinden, bereketinden ve rızkından bizlere bolca ihsan eyle. Ülkemizi ve milletimizi muhannete muhtaç etme. İstiklalimize ve istikbalimize göz dikenlere fırsat verme. Ey kalpleri çekip çeviren rabbim, benim ve arkadaşlarımın kalbini yolun üzere sâbit kıl, bizleri sıratı müstakimden ayırma, fitnelere karşı kalplerimizi koru” temennilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, platforma davet edilen, Türkiye’de eğitim gören 25 ülkeden 50 üniversite öğrencisi ile hatıra fotoğrafı da çektirdi. Öğrenciler adına kısa bir konuşma yapan Kayseri Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Çadlı Timan Ahmet, kongrenin; dünyanın huzur barış ve adaleti özlediği bir dönemde sadece AK Parti’nin bir kongresi olmadığını söyledi ve “Çünkü sizin gibi adaletsizliklere karşı elif gibi dimdik duran bir lider var” diye ekledi. Öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, dik duruşunu simgeleyen elif harfinin yer aldığı bir hüsnühat levhası hediye etti.

Genel Başkan ve partinin yetkili kurullarının oylanarak belirlendiği kongrede 1 numaralı sandıkta oyunu kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşekkür konuşması için yeniden kürsüye gelerek,  “6. Olağan Kongremize gösterdiğiniz bu ilgi, alaka sebebiyle sizlere en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yolunuz, yolumuz açık olsun diyorum, Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde geçerli oyların tamamını alarak, 1380 oyla yeniden AK Parti Genel Başkanlığı’na seçildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MİSAFİRLERİ ONURUNA ÖĞLE YEMEĞİ VERDİ

Kongrenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Kongresi’ne katılan devlet, hükûmet ve meclis başkanlarının onuruna bir yemek verdi.

CEVAP VER