ABD’li helikopter imalatçısı Bell Textron, iki adet Bell 505 helikopterinin Endonezya Donanması’na teslim edildiğini duyurdu. Yeni alınan helikopterler, temel eğitim helikopteri olarak kullanılacak.

Asya Pasifik Bell Genel Müdürü Jose Jacinto Monge, “Dünya çapında 50 bin uçuş saatini aşan Bell 505, entegre glass kokpiti, FADEC kontrollü motoru ve diğer ileri teknolojileriyle pilotları günümüzün modern helikopterlerini uçuracak şekilde eğitmek için mükemmel bir seçimdir. Endonezya Donanması’nın temel eğitim helikopteri olarak Bell 505’i seçmesinden onur duyuyoruz ve yeni nesil rotorcraft pilotlarının eğitimini desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Bu teslimat, hâlihazırda üç Bell 412 helikopterinin bulunduğu Endonezya Donanması Bell filosunu beş helikoptere çıkaracak. Endonezya’da askeri ve ticari segmentlerde 100’den fazla Bell helikopteri faaliyet gösteriyor.

Dünya çapındaki çoğu eğitim helikopteri hafif tek motorlu helikopterlerden oluşurken, Bell 505, tüm dünyada geleceğin askeri pilotlarını görevlerinde karşılaşacakları sayısız zorlukla başa çıkmaya hazırlamak için çok uygun bir seçimdir.

Bell 505, Bell’in emniyet, verimlilik ve güvenilirlik için tasarlanmış en yeni beş koltuklu helikopteridir. En yeni Garmin aviyonikleri ve çift kanallı FADEC kontrollü motoruyla Bell 505, piyasadaki en gelişmiş kısa hafif tek motorlu helikopterdir. Altı kıtada 55 ülkede faaliyet gösteren 300’den fazla Bell 505 bulunuyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER