Türk sanayisinin dijital dönüşüm yetkinliğinin artırılması konusunda çalışmalarını kararlılıkla ve aktif bir şekilde sürdüren TÜSİAD, ESMT ile yaptığı işbirliğiyle dijitalleşmenin Türk ekonomisinin rekabetçiliğine kaldıraç etkisi yapmasını hedefliyor.

Üç modül olarak tasarlanan, TÜSİAD’ın mevcut çalışmalarına kavramsal ve uygulamalı katkı sağlayacak bu işbirliğinin ilk modülü, yönetici programı (executive program) formatında 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde TÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜSİAD-ESMT Sanayi 4.0 Etkinliklerinin İlki Gerçekleştirildi

TÜSİAD olarak Sanayi 4.0 sürecinin değer zincirindeki tüm aşamalara entegre edilmesi için hem rekabet etmekte olduğumuz ülkelerdeki hem de ulaşmayı hedeflediğimiz en ileri ekonomilerdeki gelişmeleri yakından takip etmenin önemine inanıyoruz. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Almanya’da dijital dönüşüm konusunda önemli çalışmalara imza atmış Berlin merkezli European School of Management and Technology (ESMT*) ile Sanayi 4.0 konusunda bir işbirliği projesi hayata geçirildi.

Türk sanayisinin dijital dönüşüm yetkinliğinin artırılması konusunda çalışmalarını kararlılıkla ve aktif bir şekilde sürdüren TÜSİAD, ESMT ile yaptığı işbirliğiyle dijitalleşmenin Türk ekonomisinin rekabetçiliğine kaldıraç etkisi yapmasını hedefliyor. Üç modül olarak tasarlanan, TÜSİAD’ın mevcut çalışmalarına kavramsal ve uygulamalı katkı sağlayacak bu işbirliğinin ilk modülü, yönetici programı (executive program) formatında 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde TÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayide Dönüşüm Yuvarlak Masası Lideri Bahadır Balkır etkinlikte gerçekleştirdiği açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Hem bireyleri hem sanayi sektörünü hem de toplumları topyekün değiştirecek ve dönüştürecek bir süreçteyiz. Sanayinin dijital evrimi olarak da tanımlayabileceğimiz bu süreçte çevik olan ve dönüşüme en hızlı uyum sağlayabilenler kazanacak.”“TÜSİAD olarak ülkemizin küresel rekabet gücünü korumak için; ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik için bu ihtiyaca 2015 yılından bu yana her vesileyle vurgu yapıyoruz. Bu anlayışla çalışma programımızın temel konularından birini sanayide dönüşüm olarak belirledik. TÜSİAD bünyesinde oluşturduğumuz Sanayide Dönüşüm Yuvarlak Masası ve Sanayi 4.0 Çalışma Grubu vasıtasıyla, küresel ekonomideki sanayide dijital dönüşümün Türkiye’de de geliştirilmesini hedefleyen çalışmalara odaklanıyoruz. Bu çalışmalarımızın önemli bir bileşeni olarak Almanya’da dijital dönüşüm konusunda önemli çalışmalara imza atmış ESMT ile de bir işbirliği projesini hayata geçirdik.”

ESMT profesörleri Olaf Plötner ve Joe Peppard ve 365FarmNet’in kurucusu Maximilian von Loebbecke tarafından küresel rekabetçilik ve şirketlerin dijital dünyaya uyumu üzerine odaklanan sunumların gerçekleştirildiği etkinlik TÜSİAD Sanayi 4.0 Çalışma Grubu Eş Başkanları Ali Rıza Ersoy ve Oğuzhan Öztürk’ün de katıldığı panel ile sona erdi.

 

CEVAP VER