Deniz Kuvvetleri Komutanlığının da katılımıyla gerçekleştirilecek olan Deniz Yıldızı-2017 Tatbikatı, 27 Mart – 7 Nisan 2017 tarihleri arasında Marmara Denizi ve Karadeniz’de icra edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının her yıl düzenli olarak icra ettiği tatbikatın amacı, katılan Birlik/Komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekât imkân ve kabiliyetlerini geliştirmek, harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek ve aynı zamanda Karadeniz’de deniz güvenliğinin idamesine katkı sağlamak olacak.

Deniz Yıldızı-2017 Tatbikatı’na, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurlar katılacak.

GEMİLER ZİYARETE AÇILACAK

Tatbikata iştirak edecek Türk gemileri tarafından 3-4 Nisan 2017 tarihlerinde; Batum/Gürcistan, Novorossisk/Rusya, Odessa/Ukrayna, Köstence/Romanya, Varna/Bulgaristan limanları ile Karadeniz’deki Türk limanlarına ziyaretler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda halkın ziyaretine açılacak olan gemiler, yurt içindeki limanlarda şehit aileleri ve gazileri ağırlayacak.

İNSANSIZ HAVA VE DENİZ HEDEFLERİ VURULACAK

Tatbikat kapsamında, gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü olan insansız hava ve deniz hedeflerine istinaden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından fiili güdümlü mermi (füze) ve top atışları yapılacak.

 

CEVAP VER