Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde 25 Kasım’da Adana İncirlik Üssüne gelen DECA ekibi tesiste incelemelerde bulundu.

Türk ve ABD heyetlerinin yeraldığı teftişe ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üs Kanat Komutanı Albay Randy Oakland, Türk Genelkurmay Başkanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ümüt Yıldız ve 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Gürel Özusta’da katıldı.

Türk ve ABD Hükümetleri arasındaki uluslararası bir düzenleme olan DECA (Defense and Economic Cooperation Agreement) çalışma grubu, ABD’nin Türkiye standartlarına uymasını sağlamak için tesiste çevresel etkilere neden olabilecek alanları denetledi.

Yıllık ziyaretleri başarılı veya başarısız notuyla değerlendirilmeyen ekip teftiş esnasında muharip sınıfları da ziyaret etti.

1980 yılından beri yürürlükte olan anlaşma, iki ülke arasında karşılıklı güvenlik işbirliğini NATO çerçevesinde güçlendiren çeşitli sorumluluklar ortaya koyuyor.

İncirlik’teki faaliyetlerin DECA’ya uygunluğunu doğrulamayı amaçlayan bu ekip iki müttefik ülkenin sorunsuz olarak çalışmasını garanti altına alıyor.

Ekipte Türk Genelkurmay Başkanlığından, Türk Dışişleri Bakanlığından, içişleri, çalışma, çevre ve gümrük müdürlüklerinden yetkililerin yanısıra ABD Savunma İşbirliği Ofisi ve ABD Elçiliğinden yetkililer yer alıyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER