‘Zorba Olma Kanka Ol’ projesiyle akran zorbalığına dikkat çekmeye ve “kankalık” mesajlarını çocuklara ulaştırmaya odaklanan Cartoon Network, UNICEF Türkiye ile iş birliği yaparak etki alanını genişletti. İş birliği kapsamında çocuklara seslenen UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi, milli basketbolcu Cedi Osman, takım ruhu üstünden arkadaşlığın önemine vurgu yaptı. 

Akran zorbalığı konusunda farkındalık yaratmak için 2016 yılında başlattığı Zorba Olma Kanka Ol projesinin kapsamını her yıl genişleten Cartoon Network, UNICEF Türkiye ile iş birliği yaptı.

Çocuklara onların dilinden, sevdikleri karakterler ve örnek aldıkları başarılı isimler aracılığıyla farkındalık mesajlarını ulaştırmaya odaklanan Cartoon Network’ün son destekçisi UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi, milli basketbolcu Cedi Osman oldu. Zorba Olma Kanka Ol projesi için basketbol sahasında çocuklar ile birlikte kamera karşısına geçen Cedi Osman, takım ruhunun gücünü ve arkadaşlığın önemini anlattı.

Akran zorbalığının sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çocuklar arasında ciddi bir sorun olduğunu bildiğini söyleyen UNICEF Türkiye Ulusal İyi Niyet Elçisi ve Milli Basketbolcu Cedi Osman; “Bir sporcu olarak arkadaşlığın, dostluğun ve her koşulda birbirini desteklemenin önemini çok iyi biliyorum. İşte tam da bu yüzden çocuklara beni görmeye alıştıkları bir yerden, sahadan seslenmek ve takım ruhu üstünden arkadaşlığın önemini anlatabilmek benim için çok değerli” dedi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis ekledi: “En dezavantajlı çocuklar zorbalığa uğrama riskiyle daha fazla karşı karşıyalar. Bu çocuklar genelde daha kırılgan topluluklarda yaşayan, gelir seviyesi düşük ailelerde büyüyen, engeli olan, mülteci ve göçmen çocuklar. Zorbalık fiziksel veya sanal ortamda gerçekleşebilir. Siber zorbalık çoğunlukla sosyal medya üzerinde, kısa mesaj veya e-posta aracılığıyla veya herhangi bir çevrimiçi platform üzerinde gerçekleşebilir. Bu konuda farkındalığı arttırmak ve zorbalığı önlemek için hepimize düşen bir görev var. Ortaklarımızla, ailelerle, öğretmenlerle, özel sektörle, çocukların ve gençlerin kendileriyle bu konuda beraber çalışmamız çok önemli.”

Warner Bros. Discovery Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Kıbrıs Çocuk Kanalları, Programlar ve Yayın Direktörü Zümrüt Pakoy; ‘Cartoon Network olarak Akran Zorbalığı ile ilgili önlem almazsak bu durumun gelecek nesiller için önüne geçilemez davranış bozukluklarına yol açacağı bilinciyle hareket ediyoruz. Bu yüzden de yıllardır dünyanın her yerinde farkındalık mesajlarımızla çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar projemiz için birçok farklı çalışma yaptık. Bu yıl da değerli iş birliğimiz kapsamında UNICEF Ulusal İyi Niyet Elçisi, milli sporcumuz Cedi Osman’la çocukların dikkatini çekmek ve farkındalık aşılamak için kolları sıvadık. Hep birlikte ‘Zorba Olma Kanka Ol’ demeye devam edeceğiz” dedi

Cartoon Network Zorba Olma Kanka kapsamında hazırlanan tüm içeriklere cartoonnetwork.com.tr üzerinden ve UNICEF Türkiye sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

CEVAP VER