Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere ABD’yi ziyaret ediyor.

21-22 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleşecek ziyaretin ilk gününde Bakan Çavuşoğlu ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster ile görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Adalet Bakanı Sessions ile görüşmede Bakan Çavuşoğlu, FETÖ elebaşının geçici tutuklanması ve ülkemize iadesi talebini vurguladı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’la görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu Turkish Heritage Organization tarafından tertiplenen “Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakış” başlıklı etkinlikte Türkiye-ABD stratejik ortaklığının geleceğini ele alan bir konuşma yaptı ve soruları yanıtladı.

Aynı gün Breitbart Haber Ajansı’na ve CBS kanalına verdiği mülakatlarda Türkiye’nin dış politikası, Türkiye – ABD ilişkileri, bölgesel gelişmeler ve gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, temasları arasında ayrıca Türk ve Rus basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Bakan Çavuşoğlu, DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault’un ev sahipliğinde düzenlenen, Suriye’deki durumun ele alındığı toplantıya iştirak etti.

Ziyareti kapsamında Bakan Çavuşoğlu, Atlantik Konseyi’nin kanaat önderleriyle biraraya gelerek uluslararası gündem hakkında görüş alışverişinde bulundu.

CEVAP VER