Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Billur Kalkavan hayatını kaybetti. Yaklaşık 6 aydır hastalıkla mücadele eden oyuncu ve sunucu Billur Kalkavan, 59 yaşında hayata veda etti.

Hastalığı nedeniyle yaklaşık 6 aydır tedavi gören ünlü oyuncu ve sunucu Billur Kalkavan hayatını kaybetti. Acı haberle sevenlerini üzüntüye boğan sanatçının hayatı ise merak edildi. Haberi duyanlar sanatçının neden öldüğünü araştırmaya başladı. Billur Kalkavan’ın hayatı ve hastalığı, ünlü oyuncu ve yapımcı Hamdi Alkan’ın paylaşımının ardından gündeme gelmişti. Ünlü yönetmen Alkan paylaşımında “Canım dostum Billur Kalkavan’a acil şifalar diliyorum.” İfadelerini kullanmıştı. Ihlamurlar Altında, Acayip Hikayeler ve Eyvah Babam gibi yapımlarda rol alan Billur Kalkavan kimdir, kaç yaşında ve neden öldü? İşte Billur Kalkavan biyografisi…

HAMDİ ALKAN DUYURMUŞTU!

Ihlamurlar Altında, Acayip Hikayeler ve Eyvah Babam gibi pek çok dizi ve filmde rol alan Billur Kalkavan’ın akciğer kanserine yakalandığı öğrenilmişti. Üzücü haber oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan’ın Instagram paylaşımıyla ortaya çıkmıştı.

Kalkavan ile birlikte objektif karşısına geçen Alkan, “Billur Kalkavan’a acil şifalar diliyorum. Güzel yüreğin ve enerjin bu hastalığı yenecektir Billur’cuğum… Daima yanındayım.” sözleriyle arkadaşına destek olmuştu.

BİLLUR KALKAVAN: “ÇOK YORULUYORUM”

Kalkavan, sevenlerinden gelen “Geçmiş olsun.” mesajlarının ardından açıklama yaptı. Konuyla alakalı sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulunan Billur Kalkavan, “Hamdi Alkan’ım ziyaretime geldi ve izin istedi, ‘Paylaşabilir miyim?’ diye. Beni bu kadar sevdiğinizi bilmiyordum vallahi. Çok mutlu oldum, Allah razı olsun. Ben fotoğrafı biraz düzelttim ama kusura bakmayın.” açıklamalarıyla hayranlarının yüreğini sızlatmıştı.

Ünlü oyuncu, “Lütfen aramayın, mesaj atın. Çok yoruluyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

“BUĞRA KAÇMADI”

Kalkavan, sevgilisi Buğra Bahadırlı’nın kendisine çok destek olduğunu söyleyerek, “Çoğu erkek böyle bir durumda kaçardı. Buğra, kaçmadı. Yanı başımda durması hastalıkla mücadelemde bana çok yardımcı oluyor.” demişti.

BİLLUR KALKAVAN NEDEN ÖLDÜ?

59 yaşında hayata veda eden Kalkavan’ın sevgilisi Buğra Bahadırlı, acı haber sonrasında ilk açıklamayı Habertürk’e yaptı.

Billur Kalkavan’ın sevgilisi Buğra Bahadırlı, Habertürk’e yaptığı açıklamada, “Kanser tedavisi iyi gidiyordu. Ne var ki kemoterapi sırasında vücudunda bir mantar türemiş. O mantar da enfeksiyona neden olmuş. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemi iyice zayıfladı. Son iki hafta ne yemek yiyebildi ne de uyuyabildi. İki gün önce yoğun bakıma alındı ama kalbi daha fazla dayanamadı. Sabah 3.45’te kalbi durdu.” ifadelerini kullandı.

Bahadırlı cenaze törenine ilişkin olarak, “Cenaze töreni henüz belli değil. Nereye defnedeceğimizi kardeşiyle karar vereceğiz. Büyük bir olasılıkla pazartesi günü defnederiz.” bilgisini verdi.

BİLLUR KALKAVAN KİMDİR?

Billur Kalkavan 2 Kasım 1962 yılında İstanbul Beylerbeyi’nde dünyaya geldi.

Abdülmecid’in en büyük oğlu Zülüflü İsmail Paşa’nın torunu olan Billur Kalkavan’ın annesi Nuyan Hanım, babası armatör Nazım Kalkavan’dır. Rıza adında kardeşi vardır. Kadıköy Maarif Koleji’nde eğitim gördü, liseyi okuduğu sırada okulu bıraktı. 1984’te Amerika’da lise bitirme imtihanlarına girdi. Lise öğrenimine Kadıköy Anadolu Lisesi’nde başlasa da ilk senesinde sınıfta kalınca lise eğitimini ABD’de tamamladı ve Kaliforniya Üniversitesi’nden psikoloji dersleri aldı.

16 yaşında Mudo’da çalışmaya başladı. Sonra da Ömer Çavuşoğlu ve Ahmet Kozanoğlu’nun şirketlerinde devam etti. 18 yaşında Güneş Gazetesi’nde Güneri Civaoğlu’nun Sekreteri olarak çalıştı. Güneri Civaoğlu’nun gazetesi satılınca Amerika’ya gitti ve 4 sene kalıp geri döndü.

Sinemadaki ilk rolünü, 1969 tarihli “Ayrı Dünyalar adlı” filmde canlandırdı. 1969 yılında Ayrı Dünyalar filminde Erol Taş’ın canlandırdığı kötü adam tarafından fidye için kaçırılan bir çocuğu canlandırdı.

1980 yılından itibaren tiyatroya ağırlık verdi. 2000 yılında ”Marion ile Muhammed” adlı tiyatro oyununda oynadı. 2010 yılında TürkMax ekranlarında ‘Konuşmazsak Çatlarım’ adlı programı sundu. 2011 yılında Turkcell reklamında oynadı. Aynı yıl HTV kanalında 00:00–01:00 arası cinsel hayat ile ilgili bir program yaptı. 2012 yılında HTV kanalında haftanın 5 günü 00:00-01:00 arası program yaptı. 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya’da yapılan Trophy Türk adlı yarışma programında yer aldı.

26 Ekim 2021 yılında annesi Nuyan Kalkavan hayatını kaybetti. Sevgilisi Buğra Bahadırlı hastalık dönemlerinde ünlü oyuncuya destek oldu. Ünlü oyuncu 15 Ekim 2022’de hayatını kaybetti.

Billur Kalkavan Filmleri:

1969 – Ayrı Dünyalar (Dizi)

1978 – Sultan

1988 – Kaynanalar (Dizi)

1992 – Aşık Oldum(Dizi)

1993 – Mavi Sürgün

1994 – Sonradan Görmeler (Dizi)

1995 – Gece Otostopçusu (TV Filmi)

1996 – Tatlı Kaçıklar (Dizi)

1996 – Şahin

1997 – Böyle mi Olacaktı (Dizi)

1998 – Eyvah Babam (Dizi)

1998 – 2000 – Eyvah Kızım Büyüdü (Dizi)

2000 – Eyvah Kızım Büyüdü

2000 – Ölüm Peşimizde

2002 – Azad (Dizi)

2002 – Reyting Hamdi (Dizi)

2003 – Patron Kim (Dizi)

2004 – Metro Palas (Dizi)

2005 – 2006 – Ihlamurlar Altında (Dizi)

2008 – Bir Avuç Huzur

2008 – Kraliçe Fabrikada

2008 – Mezuniyet

2008 – Servet Avcısı (Dizi)

2012 – Acayip Hikayeler (Dizi)

2014 – Çarşı Pazar (Şenay) (Sinema Filmi) (Habertürk)

CEVAP VER