Bu yıl 3. kez düzenlenen Uluslararası Bilkent Sanat Festivali tüm hızıyla sürüyor. Festival kapsamında düzenlenen söyleşide hayranlarıyla bir araya gelen ünlü oyuncu Berkan Şal, Behzat Ç. dizisiyle tanınan ‘Akbaba’ karakterinin yeni sezonda ekranlarda olup olmayacağını bilmediğini söyledi.

Canlı performanslar, söyleşiler,müzik dinletileri ve dans gösterilerinin yer aldığı 3. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, sanat tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor.5 Mayıs’a kadar Bilkent Center’da devam eden festival, yerli ve yabancı 76 sanatçıyı ağırlıyor. Gün boyu süren etkinliklerle tam anlamıyla sanat şölenine dönüşen festivalde ziyaretçiler resim ve heykel sanatçıları ile bir araya gelme fırsatı buluyor.

DİZİNİN YAYIN TARİHİNİ VERDİ

‘Koleksiyoncu’ adlı oyununun sevilen oyuncuları Berkan Şal ve Özbir Erciyas, tiyatro severlerle buluştu. Keyifli bir söyleşiye imza atan ikili tiyatronun Türkiye’deki genel durumunu ve oyunları hakkında sevenleriyle sohbet etti. Yeniden dijital platformda başlaması planlanan Behzat Ç. dizisi hakkında seyircilerin sorularını yanıtlayan ünlü oyuncu, “Dizi çekmek çok zor ve yorucu bir iş. ‘Akbaba’ karakterinin yeni sezonda olup olmayacağını bilmiyorum. Fakat o ekibin ne yaparsa güzel yapacağını ve neye karar verirlerse doğru karar vereceklerine inanıyorum ve biliyorum. ” ifadelerini kullandı. Şal ayrıca dizinin Eylül- Ekim ayında izleyiciyle buluşacağını sözlerine ekledi.

SANATINI ŞOVLA SÜSLEDİ

Sanatın her dalının yer aldığı festival renkli bir performansa sahne oldu. Ünlü ressam Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu, tiyatro ve dans gibi disiplinleri şova dönüştürdüğü gösterisinde postmodern bir çalışma yaptı. Tuval üzerinde boyaları kuralsız ve fütursuz bir şekilde dağıtarak, sıçratarak ve karıştırarak ortaya sanat eseri çıkaran Cebrailoğlu, amacının sanatın üretim sürecini gözler önüne sermek olduğunu belirtti.Cebrailoğlu’nun vücudunu ve temizlik malzemelerini kullanarak 45 dakika süren gösterisi, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

KÜLTÜRLER ARASI KÖPRÜ

Uluslararası Bilkent Sanat Festivali aracılığıyla sanatın topluma ne kadar faydalı olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirten ressam Efgan Beyaz, “ Bu konuyu kendime görev edindim. Festivaller, üniversiteler, hatta kreşlere kadar gidip sanatı anlatıyorum, workshoplar yapıyorum. Amacım sanatla bazı şeylerin değişebileceğini gençlere ve çocuklara göstermek. Soyut figüratif resimlerle hayatımdaki birikimleri, İnsanların unutmaya yüz tutmuş, her gün gördüğü fakat farkında olmadığı konuları resmediyorum ” dedi. Festivale katılan sanatçılarla güzel dostluklar kurduklarını ifade eden Beyaz “Onlar da ülkelerine döndüklerinde burada gördüklerini, insanların kendilerine yaklaşımlarını, Türk misafirperverliğini güzel anlatıyorlar. Dolayısıyla sanatın evrenselliği, kültürler arası köprü olduğunu, insanları birleştiren bir misyonu olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER