Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 10 yıldır düzenlenen “Bir Kofer Bir Sandık” etkinliği, 7 Ekim Pazar günü Balkan göçmenlerinin ilk ayak bastığı yer olan Sirkeci Garı’nda gerçekleşti.

1912 yılında başlayan Balkan göçleri ile Türkiye’ye gelen Balkan göçmenleri, 7 Ekim Pazar günü Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 10 yıldır düzenlediği “Bir Kofer, Bir Sandık” etkinliğinde bir araya geldi.

Türkiye’ye göç ve bu göçün etkilediği yaşamlara dikkat çekmenin yanı sıra Balkan kültürünün de tanıtımı amaçlanan etkinlikte, Balkan kökenli yazarlar Dilek Ünal, Güler Bilkay Aygün, Ramis Çınar, Salim Nizam, Muhsin Durucan, Nazım Çelik ve Şeref Öztürk ise Balkanlar ile ilgili yazdıkları kitapları katılımcılar ile buluşturdu.

Balkan halk oyunları, Arif Lila’nın yönetmenliğinde Müjdat Gezen tiyatrosu oyuncularının yer aldığı göçü anlatan canlandırma ve yöresel yemeklerin yer aldığı etkinlikte, Balkan sanatçıları Çiğdem Taştan, Gizem Sancaklı, Havva Karakaş, İmran Salkan, Muammer Ketencoğlu, Murat Balkan, Rumeli Yakup, Serhat Nişli, Soner Özbilen, Rumeli Ekrem, Gamze Matracı,ve Suzan Kardeş gecenin sonunda verdiği konserlerle unutulmaz anlar yaşattı.

“Anlatılması zor ve acı bir tecrübe”

Her yıl düzenlenen Bir Kofer Bir Sandık etkinliği ile 100 yıl önce topraklarını terk ederek buraya gelen milyonlarca kişiyi anmayı amaçladığını belirten Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker; “Buraya gelen yüzlerce Balkan göçmeni ile birlikte o günlere giderek hüznü ve sevinci beraber yaşadık. Göç tarif edilemez tecrübelerden birisi. Türkiye birçoğumuz için anavatan idi. Türkiye bize kucak açtı, yaralarımızı sarmamıza destek oldu. Biz de bugün burada o günleri ve geçmişimizi anmak, umutlarımızı geleceğe aktarmak için bu anlamlı etkinliği düzenledik. Sanatımız, yemeklerimiz, geleneklerimiz ile birlikte bir aradayız. Etkinliğimize destek olan tüm kurumlara, bugün bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılara çok teşekkür ediyoruz” dedi

CEVAP VER