Gayrimenkul satışlarında sahte ilan dolandırıcılığına engel olmak için Ticaret Bakanlığı ikinci adımı da atarak yetki belgesiz faaliyet gösterilemeyeceğini duyurdu. 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi hedeflenen uygulamaya ilişkin Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam yaklaşık 600 emlak danışmanına yeni sistemi tanıttı. Akçam, bilgilendirme toplantısına katılan emlak danışmanlarına seslenerek, artık yetki belgesi olmayanların ilan portallarında ilan veremeyeceğinin altını çizdi.

Ticaret Bakanlığının katkıları ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası’nın iş birliği ile ‘EİDS ile Yetkilendirme ve Doğrulama Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme’ toplantısı Gençlik Parkı içerisinde yer alan Necip Fazıl Kısakürek Toplantı Salonu’nda yapıldı. Yaklaşık 600 emlak danışmanının katıldığı toplantıda Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Erdem Karaman yeni sistemi tanıtırken, ATEM Başkanı Hakan Akçam ise meslektaşlarına sunum yaptı. Akçam, kaçak emlakçıların artık tarih olacağını vurguladı.

SEKTÖRÜN BİLEŞENLERİ EL ELE VEREREK SORUNLARI ÇÖZEBİLİR

ATEM Başkanı Akçam toplantı öncesi yaptığı konuşmada, emlak sektörünün itibarının olmazsa olmazlarından olduğuna değinerek, “Mesleki anlamda kat ettiğimiz bu yolda mücadelemizde tüketiciyi bilinçlendirmek, gayrimenkul alırken Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olan meslektaşlarımızla ilgili bilgilendirme çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Biliyoruz ki bu mücadelenin sadece denetimlerle çözülemeyeceği, sektörün bileşenlerinin de bu konuda el ele vererek sistemin oturtulabileceği, ilan portallarının da önemli sorumluluklarının olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yapılan değişikliklere ilişkin konuşan akçam şunlara değindi:

“Bilindiği üzere 31 Ağustos 2023 tarihinde Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek başkalarına ait taşınmazların şahsına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan elektronik ilan doğrulama (EİDS) yetki doğrulama uygulamasında yetki belgesiz faaliyet gösterilemeyeceğine, ilan girilemeyeceğine dikkat çekmek istiyorum. İlan verirken herhangi bir sorun yaşanmaması konusunda idari bir yaptırıma kalınmaması için de Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile bilgilendirme toplantısını gerçekleştiriyoruz. 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi hedeflenen uygulama ile yetki belgesi olmayanların emlak ilanı vermelerine izin verilmeyecek, böylelikle artık her önüne gelen ilan veremeyecek, kaçak emlakçılar da tarih olacak. Mesleğin gerektirdiği ciddiyet çerçevesinde, işimizin saygınlığını ve sorumluluğunu biliyoruz. Bu inanç ve kararlılıkla yolumuza sizlerle devam ediyoruz. Çalışmalarımızda bu yönde olmaya devam edecektir.”

ATEM Başkanı Hakan Akçam’ın konuşmasının ardından Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Erdem Karaman EİDS sisteminin detaylarını emlak danışmanlarına anlattı.

CEVAP VER