ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Çin ile Amerika arasındaki gerginliği artırdı. Başta Amerika olmak üzere NATO İttifak ülkelerinin 2022 Madrid Zirvesi’nde Rusya ile birlikte Çin’i de güvenlik tehdidi olarak açıkladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, NATO ülkeleri açısından Ukrayna ve Özbekistan’ın Rusya’yı çevrelemenin yanı sıra Çin’in yükselen rekabet gücünü engellemek açısından stratejik öneme sahip olduğunu ifade ediyor. Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Pelosi tarafından gerçekleştirilen ABD’nin resmi ziyareti Çin’e karşı ‘psikolojik savaşı’ başlattı. Tayvan’ı Ukrayna benzeri bir çatışmanın beklediğini söylemek çok karamsar bir bakış açısı olmayacaktır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)  Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Kök Arslan, ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından Tayvan’a gerçekleştirilen ziyaretin Amerika ve Çin arasında yarattığı gerginlikle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Karakalpakistan olayları barışa engel oluyor

Geçtiğimiz günlerde etnik gerilimin yeniden tırmandığı Orta Asya’da Karakalpakistan olaylarının bölgede uzun vadeli barış sürecinin oluşması için pek çok engel teşkil ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Radikal İslamcılıkla birlikte ulusal bölünmeler, sınır sorunları, yabancı düşmanlığı potansiyel istikrarsızlık faktörleri olarak daima dış çıkar gruplarının provakosyonlarına açıktır. Bu nedenle Orta Asya’nın istikrar ve güvenliğinin ‘Büyük Oyun’ un küresel aktörlerce nasıl oynanacağına bağlı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Özbekistan ve Ukrayna jeopolitik öneme sahip

Özbekistan ve Ukrayna’nın jeopolitik olarak iki ortak noktası olduğunu belirten Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Bu ortak noktalardan biri Rusya’yı Doğu Avrupa sınırından diğeri Orta Asya’dan kontrolünü sağlayacak ileri karakol potansiyeli taşır. Ünlü Amerikan stratejisti Brzezinski Özbekistan’ı ‘Orta Asya’nın anahtarı’ olarak tanımlıyor. İngiltere ve ABD’nin Avrasya’yı kontrolleri için bu iki ülke önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Batı bloğu çıkarlarını korumak için adımlar atacaktır

Başta Amerika olmak üzere NATO İttifak ülkelerinin 2022 Madrid Zirvesi’nde Rusya’nın yanı sıra Çin’i de güvenlik tehdidi olarak belirttiğini hatırlatan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Bu durum Batı bloğunun küresel çıkarlarını korumak üzere adımlar atacağının göstergesidir. Ukrayna ve Özbekistan, NATO İttifakı için sadece Rusya’yı çevrelemek değil, aynı zamanda Çin’in yükselen rekabet gücünün önüne set çekmek için de stratejik öneme sahipler.” diye konuştu.

Tayvan’ı Ukrayna benzeri bir çatışma mı bekliyor?

Prof. Dr. Havva Kök Arslan, Çin’i kuzeyden Japonya ittifakıyla kontrol eden Batı’nın güneyden ise Tayvan’ı Çin’e karşı askeri üs olarak tutmak istediğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tayvan demokrasisini destekleme söylemlerinin altında 25 yıl aradan sonra ilk kez 2 Ağustos’ta ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından gerçekleştirilen ABD’nin resmi ziyareti Çin’e karşı ‘psikolojik savaşı’ başlattı. 1992 yılından bu yana Tayvan resmi olarak Çin’in özel statüye sahip bir bölgesidir ancak bilindiği üzere buradaki ayrılıkçılar Batı tarafından destekleniyor. Pelosi’nin Çin’in uyarılarına rağmen gerçekleştirdiği ziyaret, gerginliği arttırırken Tayvan’ı Ukrayna benzeri bir çatışmanın beklediğini söylemek çok karamsar bir bakış açısı olmayacaktır.”

Tayvan’da Ukrayna senaryosu oynanıyor

Lavrov’un Temmuz ayı sonunda basına verdiği değerlendirmelerinde ABD ve İngiltere öncülüğündeki Batı Müttefikinin Rusya’dan sonraki hedefinin Çin olduğunu belirttiğini hatırlatan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “ABD Başkanı Joe Biden ‘Tayvan’da demokrasiyi korumak için Amerika’nın Ukrayna’da yaptığının ötesine gideriz’ sözü, Tayvan’da Ukrayna senaryosunun oynanmakta olduğunun bir göstergesidir. Diğer yandan Ukrayna’ya yapılan silah desteğinin bir adım ötesine geçerek Tayvan’da olası bir çatışma durumunda Amerika’nın doğrudan müdahalesiyle karşılaşabiliriz.” dedi.

Batı iç ve dış politikada prestij kaybediyor

Bununla birlikte Rusya-Ukrayna Savaşı ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili sonuçların Avrupa için de olumsuzluk yaratmaya devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Diğer bir deyişle Ukrayna meselesinde Batı gerek dış politikasında gerekse iç politikasında prestij kaybediyor ve politik krizler yaşıyor. Tayvan ziyaretinden iç politikaya yönelik beklentileri de göz ardı etmemek gerekiyor.” diye konuştu.

 

CEVAP VER