ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (NAVAIR) T-45 ekibi, Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) gereksinimlerini karşılamak üzere Otomatik Bağımlı Gözetim-Yayın (Automatic Dependent Surveillance–Broadcast/ADS–B) (Out) ile uyumlu ilk uçağı Pensacola, Florida’daki Eğitim Filosuna teslim etti.

ADS-B, bir uçağın mevcut konumunu, irtifasını, hava hızını, kimliğini ve diğer bilgilerini ortak bir frekans üzerinden tekrar tekrar yayınlayan bir sistemdir. Yer tabanlı radarın yerini alması veya artırması ve trafik akışını iyileştirmesi amaçlanmıştır. ADS–B, pilot veya harici giriş gerektirmediği için “otomatiktir”. Uçağın navigasyon sisteminden gelen verilere bağlı olduğu için “bağımlı”dır.

ADS-B (Out), 2025 yılına kadar Mode S temel gözetleme teknolojisi ile ülke çapında ADS-B (Out)’a geçişi zorunlu kılan Ulusal Hava Sahası Sistemi içindeki bir FAA gereksinimidir.

T-45 ADS-B (Out) entegrasyonu, Hava Veri Bilgisayarının yanı sıra Tanımlama, Dost veya Düşman transponderinin yerini alır. Artık sertifikalı bir ADS-B uyumlu yerleşik Küresel Konumlandırma Sistemi içeren Görev Görüntüleme İşlemcisi, Operasyonel Uçuş Programını geliştirir ve uçak kablolarını ve mevcut antenleri değiştirir. (Haberola-Necdet Gürsoy)

CEVAP VER