2 Ekim Pazartesi saat 18.00’de İBB Casa Botter Tasarım ve Sanat Merkezi’nde VII. Italian Design Day- İtalyan Tasarım Günü kutlaması gerçekleşti.

İtalyan Tasarım Günü, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanlığı ve İtalya Kültür Bakanlığı tarafından ITA-İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı, yurtdışındaki Büyükelçilikler, Konsolosluklar, İtalyan Kültür Merkezleri ve Dış Ticaret Ajansları ile iş birliği içerisinde her sene düzenlenen bir etkinlik. Bu sene yedincisi düzenlenen etkinliğin teması “Aydınlatan kalite, insanlar ve çevre için tasarım enerjisi’’ oldu.

İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Clemente’nin açılışını yaptığı etkinlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı Oktay Özel, İstanbul İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Direktörü Riccardo Landi ve TEPTA Aydınlatma Stratejik Marka Direktörü Özlem Yalım söz aldı.

İtalyan mimar Raimondo D’Aronco’nun imzasını taşıyan bir Art Nouveau şaheseri olan ‘Casa Botter’de konuşmacılar, İstanbul’daki binaların aydınlatılmasında İtalyan tasarımını kutladılar. III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul Modern Müzesi ve Marmara Tüneli’nin aydınlatması bir Türk şirketi olan Tepta tarafından tasarlandı ve İtalyan tasarım ürünleri kullanıldı.

Başkonsolos Elena Clemente, sayısız iş birliğinin yanı sıra, Türk ve İtalyan kültürünün tasarım fikri evrimi de dahil olmak üzere birbirleri üzerindeki etkisini hatırlatarak, 2023 Tasarım Günü teması olan “aydınlatan” İtalyan kalitesinin İstanbul’un güzelliğini aydınlatmasında da tartışmasız lider olduğunu göstermeyi mümkün kıldığına dikkat çekti.

Etkinlik kapsamında, 3 Ekim tarihinde, Yerebatan Sarnıcında İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından “Yerebatan Sarnıcı: Roma ve İstanbul arasında Sanat ve Restorasyon” isimli bir seminer düzenlenecek.

 

CEVAP VER