ABD Hava Kuvvetleri ile yapılan bir anlaşmaya göre, global havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığına ilave bir A-29 Super Tucano teslim edecek.

Hafif saldırı muharebe ve keşif görevlerinde kullanılacak uçak, bu yılın başlarında ilan edilen mevcut sözleşme uyarınca teslim edilecek üçüncü A-29 olacak.

ABD Hava Kuvvetleri ile yapılan sözleşme birincil yüklenici olarak Eren ve Fatih Özmen’in sahibi olduğu SNC ve ortağı Embraer Savunma ve Güvenlik’in üçüncü bir A-29 uçağını teslim etmesini, ayrıca yer destek ekipmanı, pilot eğitimi ve lojistik desteği kapsıyor.

Sözleşme kapsamındaki ilk iki A-29’un üretimi Florida’nın Jacksonville kentinde devam ediyor. Üç uçağın teslimatının 2021 yılında yapılması, eğitim ve destek faaliyetlerinin ise 2024 yılına kadar devam etmesi planlanıyor.

HAVA KOMANDOLARI KULLANACAK

Uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı (AFSOC) bünyesinde Muharebe Havacılık Danışmanları (Combat Aviation Advisors/CAA) misyonunu koruma ve sürdürme amacıyla kullanılacak.

CAA misyonu, özel operasyonlar yürütmek üzere yerdeki komandolarla entegrasyondan sorumlu olan hava komandolarını tanımlıyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

LEAVE A REPLY