ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı (NRL) ve Donanmanın bilim ve teknoloji araştırma birimi (VXS-1) bünyesine katılan yeni UV-18 “Twin Otter” araştırma uçağı basına tanıtıldı. NASA projelerine de destek verecek olan uçak bilim adamları ve mühendislerin hizmetinde olacak.

Üstten kanatlı, turboprop çift motorlu, basınçsız kabine ve üç tekerlekli sabit iniş takımına sahip UV-18 araştırma uçağı, DeHavilland DHC-6’nın askeri eşdeğeri olarak biliniyor. 

Yavaş uçuş kabiliyetiyle öne çıkan UV-18 “Twin Otter”da 1,5 ton operasyonel yük taşıma kapasitesi bulunuyor. 13 bin fitlik servis tavanı ilave oksijenle daha da artırılabilen uçağın yavaş uçuş sürati 85 mph, maksimum seyir süratiyse 190 mph. Uçuş süresi yüke ve uçuş konfigürasyonuna bağlı olarak değişen uçak yaklaşık 6 saat havada kalabiliyor.

KARDA BULUNAN SUYU HAVADAN ÖLÇÜYOR

ABD Donanmasına ait “Bilimsel Gelişim Filosu BİR” (Scientific Development Squadron ONE/VXS-1) filosu manyetik varyasyon haritalaması, hidro-akustik araştırma, derinlik ölçme, elektronik karşı önlemler, yerçekimi haritalaması, elektro-optik ve radar araştırması ve NASA için karda bulunan suyun uzaktan ölçülmesini içeren geniş bir araştırma projesini destekliyor.

Filoya ait uçaklardan faydalanan bilim adamları ve mühendisler, geliştirdikleri en son teknolojiyi dünyanın herhangibir yerinde operasyonel bir ortamda kurup test edebiliyor. (Haberola-Necdet Gürsoy)

LEAVE A REPLY