Samsun Batıpark’ta düzenlenen Gençlik Şöleni’nden ayrılmasının ardından yolunun üstündeki bir fırına uğrayan Başbakan Binali Yıldırım, pide yapan ustalar ve vatandaşlarla sohbet etti.

Samsun Valiliğini ziyareti sonrası Kurtuluş Yolu’nda sahur programına katılan Yıldırım, vatandaşlara hitap etti.

Yıldırım, istiklal mücadelesinin başladığı bu kentte bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu, 16 yıldır Samsunlularla yollarının, hedeflerinin ve istikametlerinin bir olduğunu söyledi.

Türkiye’nin tüm şehirlerini kalkındırmak için yola çıktıklarını, Samsun’un da bu yolda kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“16 yıl boyunca önümüzde çok engeller çıktı. Demokrasi üzerine vesayet kuranlar oldu, yargı darbesiyle, alçak FETÖ 15 Temmuz darbesiyle demokrasimize, istiklalimize kastettiler. O gece Samsun, Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakmış Samsun meydanlardaydı. Karanlıktan aydınlığa giden yolda ay yıldızlı bayrağı düşürmediniz, ezanları dindirmediniz. Sağ olun, var olun Samsunlular. Türkiye’nin 16 yıllık değişiminde sizler hep başrolde oldunuz. Şimdi sıra geldi yeni bir adıma. Samsun, ilk adıma hazır mısınız? 24 Haziran’da yeni bir destan yazacak mı Samsun? 16 Nisan’da ‘evet’ oylarınızla onayladığınız, kabul ettiğiniz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni 24 Haziran’da milletin adamını cumhurbaşkanı seçerek onaylayacak mısınız?

24 Haziran seçimleri Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli seçimdir. 24 Haziran, Türkiye’nin her türlü ağırlıklarından kurtulup geleceğe emin adımlarla koşacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacak. 24 Haziran, 16 yıllık ülkemizin kazanımlarının, istikrarın kalıcı hale geleceği önemli bir gündür, önemli bir kararın adıdır. Ve 25 Haziran inşallah, Türkiye’nin şahlanışının ilk günü olacak. Bakın bunun ilk işaretleri görülmeye başlandı. Pazartesi açıklanan büyüme rakamlarına göre Türkiye yine dünyada şampiyon. Yüzde 7,4 büyüdük. Ne diyoruz? Durmak yok, yola devam. Yaparsa AK Parti yapar.”

“SAMSUN ÜNİVERSİTESİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Yıldırım, 24 Haziran sınavında Türkiye’nin büyümesine tam destek vermenin Samsun’a yakışacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin onaylandığı anayasa değişikliği halk oylamasına değinen Yıldırım, “Gelin 16 Nisan’da araladığımız kapıyı Samsun’da sonuna kadar açalım. Var mısın Samsun? Gelin, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokalım. Hazır mısın Samsun? İktidara geldiğimiz günden bugüne bu büyük hedefi koyarak çalışmamızı yaptık. Türkiye’yi layık olduğu seviyeye taşımak için sevda ile aşkla gecemizi gündüzümüze katarak bugünlere geldik.” diye konuştu.

AK Parti iktidarları olarak Türkiye’yi kalkındırdıklarını ve büyük mesafeler aldıklarını anlatan Yıldırım, 16 yılda Türkiye’nin 3 kat büyüdüğüne, bunun en güzel örneklerinden birinin de Samsun olduğuna dikkati çekti.

Samsun’a 16 yılda 27 katrilyon lira yatırım yaptıklarına işaret eden Yıldırım, 2003 yılında 37 milyon dolar olan Samsun’un ihracatının 463 milyon dolara çıktığını, Cumhuriyet tarihi boyunca Samsun’da yapılan 7 bin dersliğe 16 yılda 4 bin 600 derslik ilave ettiklerini, 2019 sonunda Samsun’da tam gün eğitime geçileceğini belirtti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 98 ülkeden 3 bin 340 yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Yıldırım, “Bu öğrenciler ülkemizin birer gönüllü büyükelçisi. Samsun’u, Samsun’da yaşadıklarını anlatacaklar. Dünyanın her tarafından bu güzel şehri anlatacaklar. İlk müjdemi de buradan vereyim. Bu güzel ilimize, Samsun’a adına yakışır yeni bir üniversite kurduk. Samsun Üniversitesi hayırlı uğurlu olsun. Üniversite ile beraber artık gençler Samsun’a akın edecek.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, kentteki yurt kapasitesini de artırdıklarını, 12 bin 700 olan mevcut kapasiteye 5 bin 500 yatak daha ilave edeceklerini bildirdi.

Sağlık alanında da Samsun’da büyük yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, Samsun Milletvekili olan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın sadece Samsun’un değil, Türkiye’nin her yerinde sağlıkta büyük değişim ve dönüşümün gerçekleştirildiği bir görevde var gücüyle çalıştığını kaydetti.

Bugüne kadar Samsun’da 8 bin 257 konut inşa edip hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Yıldırım, “Göreve geldiğimizde Samsun’da su problemi vardı. Hasköy ve Küçükoğlu su haznelerini inşa ederek bu soruna çözüm ürettik. Geçen yıl 19 Mayıs Barajı’nı açmak suretiyle, yaptığımız baraj sayısı 8’e çıktı. İçme suyu arıtma tesisleri yapım çalışmasına başladık. İlçelerimizin çeşmelerinden memba suyu akacak.” diye konuştu.

Ulaşımla ilgili yatırımları anlatan Yıldırım, Samsun Çarşamba Havalimanı’nı 15 yıl önce sadece 115 bin yolcunun kullandığını, sadece geçen yıl ise 11 bin 600 uçağın iniş kalkış yaptığını ve 1 milyon 155 bin Samsunlunun buradan istifade ettiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Samsun’a yakışır modern bir terminal yapacaklarının müjdesini vererek, şunları söyledi:

“Bir müjde de demiryollarında. Bir süredir yenileme çalışması devam eden Samsun-Sivas hızlı tren hattını bitirip hizmete alacağız. Sulama tesisleri ile 444 bin dönüm araziyi sulamaya açtık. Yeşil Samsun’a daha yeşil olsun diye 15 bin fidan diktik. Samsun stadının yerini millet bahçesi yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca Sahra Sıhhiye Alanı’nı da şehir parkı haline dönüştürüyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Toprağımızın bereketi olan Samsun’un çiftçilerini de unutmadık. İktidara geldiğimizde koca Samsun’a 24 trilyon tarımsal destek veriliyordu. Bu miktarı 9 kat artırıp yılda 217 trilyona çıkardık, helali hoş olsun. 16 yılda çiftçilerimize, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza tam 2 katrilyon destek sağladık, helal olsun. Daha fazlasına Samsun layık. Genç çiftçilerimizi de unutmadık. 253 projeye destek verdik. Geçen yıldan itibaren ‘mazotun yarısı sizden yarısı bizden’ uygulamasını başlattık.”

Samsun’da karayollarında 16 yılda 40 farklı projeyi tamamladıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, devlet yollarını 374 kilometreye, il yollarını 430 kilometreye çıkardıklarını, iktidarları döneminde 306 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını aktardı.

Samsun-Kavak yolunu bitirdiklerini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bafra ve Ayvacık yolunu da yapıyoruz. Kavak’a doğalgaz getireceğiz, sözümüz söz. Sanayiyi destekliyoruz. Samsun’da 3 tane organize sanayi vardı, bunu 6’ya çıkardık, 6 organize sanayi bölgesinde 8 bin 400 kardeşimiz iş, aş sahibi oldu. Bu yıl içinde 92 iş yerinin bulunduğu Güney Sanayi Sitesi’ni de tamamlamış olacağız. Samsun Teknoloji Bölgesi’nde 41 firma faaliyet gösteriyor. Burada 124 araştırmacı gencimiz 61 projeyi başarıyla tamamladı. İki Ar-Ge merkezimizle beraber Samsun’da daha da araştırma geliştirme alanında yeni imkanlar sağlayacağız. Samsun’a yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.”

“AK PARTİ NE YAPTIYSA, ‘HEPSİNİ YIKACAĞIZ’ DİYORLAR”

Yıldırım, diğer cumhurbaşkanı adaylarının seçim vaatlerine yönelik eleştirilerde bulundu.

Diğer adayların, AK Parti tüm hizmetleri, yatırımları yaptığı için bir şey bulamadıklarından “yıkım” odaklı vaatlerde bulunduğunu söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugün piyasada adaylar dolaşıyor. Ne diyorlar? Vaatlerde bulunuyorlar ama düşünüyorlar. ‘Ya acaba, ne yapsak, hangi vaatte bulunsak? Yol vaadinde bulunalım’ diyorlar, bir bakıyorlar Samsun’un, Türkiye’nin yolları yapılmış. ‘Bu olmadı’ diyorlar. Hastane? Bu da olmadı. Bunu da AK Parti yapmış. Efendim, okul? Bunu da AK Parti yapmış. Fabrika? Bunu da yapmış. Hızlı tren? Bunu da yapmış. Şehir hastanesi? Bunu da yapmış. ‘Ya biz ne yapacağız?’ diyorlar. Sinirleniyorlar, AK Parti ne yaptıysa, ‘Hepsini yıkacağız’ diyorlar. Samsun, bu yıkım ekibine geçit verecek misiniz? 24 Haziran’da yapım ekibine, Recep Tayyip Erdoğan ve onun yol arkadaşlarına oylarımızla gerekli desteği verecek miyiz? 24 Haziran’da Samsun yeni bir rekora imza atmaya hazır mısın? Bu iş burada bitmez.”

Yıldırım, bu sahur sofrasında Afrin şehidi Samsunlu Burak Akalın’ın babası Ekrem Akalın’la da bir arada olduklarını aktardı.

Burak Akalın ve diğer şehitleri rahmet ve şükranla andıklarını dile getiren Yıldırım, “Bir yandan hizmetleri yaparken bir yandan da ülkemizin bekası için başımıza bela olan terör odaklarını bir bir yok ediyoruz. Biz bunu yaparken, biz terörle, PKK ile amansız mücadele yaparken cumhurbaşkanı adaylarından birisi, adaylığı belli olur olmaz soluğu Edirne’de aldı. ‘Edirne’de acaba Edirne’yi mi özledi, Selimiye’yi mi özledi, Edirneli vatandaşları mı özledi?’ derken bir baktık Edirne’de teröristlerin baş destekçisini ziyarete gitmiş.” değerlendirmesinde bulundu.

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN ARKASINDAKİ RUH RABİA’DIR, YENİKAPI RUHUDUR”

Türkiye’nin beka meselesi olduğuna ve bölgede Türkiye hakkında plan kurulduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bu plan, güney sınırlarımızda bir terör devleti oluşturma planıdır. Ülkemiz hakkında şer odaklarının kurduğu bu tezgahı bozacak mıyız? O halde ne diyoruz: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Evet, şiarımız budur. Cumhur İttifakı’nın arkasındaki ruh Rabia’dır, Yenikapı ruhudur, cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini kabul eden anayasa değişikliğidir. Biz bu yola Milliyetçi Hareket Partisi ile ülkücü kardeşlerimizle beraber çıktık, beraber yürümeye devam ediyoruz. Türkiye’yi şaha kaldırmaya var mısınız? Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanı seçecek miyiz? AK Parti ile durmak yok. 24 Haziran’da Samsun yeni bir destan yazacak mısın? Sevgili kardeşlerim, iki gün sonra bayramımız var. Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.”

Programa, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, AK Parti Samsun milletvekili adayları ile vatandaşlar katıldı.

 

LEAVE A REPLY